Zihninizi arındırmanın en kısa yolu

Zihninizi arındırmanın en kısa yolu

99
0
PAYLAŞ

Suyun hem fiziksel, hem zihinsel hem de ruhsal olarak ne kadar güçlü bir koruma kalkanı olduğunu hepimiz biliyoruz. Hatta su altı fizik tedavileri, su yogası ve termal terapiler bu anlamda suyun ne kadar mucizevi bir şey olduğunu kanıtlar nitelikte. Toronto Üniversitesi’nde yapılan araştırma da bu gerçeği destekliyor.

Toronto Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre el yıkamak, daha esnek düşünmemize ve önceliklerimizi daha kolay belirlememize yardımcı oluyor. Nasıl mı?

Yapılan araştırmada araştırmacılar;  katılımcıların “sağlıklı seçimler yapmak” gibi belirli bir hedefe odaklandığı testler gerçekleştirdi ve bu sırada katılımcılara kelime oyunları ve anketler yaptı. Örneğin bazı katılımcılardan kendilerine verilen görev sonrasında ellerini bir bez yardımıyla temizlemeleri istendi. Katılımcılar ellerini mendil yardımıyla temizlerken kendilerinden üzerine düşünmeleri istenilen konuyu düşünmekte zorlandı ve zamanla dikkatleri başka yerlere dağıldı.

Diğer yandan araştırmacılar, ellerini ıslak mendil yardımıyla temizlemeleri istenen katılımcıların, işlem sonrasında kendilerine teklif edilen çikolata ve granola arasında çikolatayı tercih ettiğini gözlemledi.

Peki tüm bu sonuçlar neyi gösteriyor?

Araştırmanın sonuçlarına göre peçete kullanmak yerine el yıkamak, kafamızdaki düşüncelere daha kolay odaklanmamızı sağlıyor.

Bir şeyin karar vermenizi ya da odaklanmanızı engellediğini düşündüğünüz anlarda ellerinizi yıkamak, bakış açınızı değiştirmenize yardımcı oluyor. Ayrıca sonuçlar, fiziksel temizliğin “suçluluk” gibi duygulardan arınmanıza da destek olduğunu söylüyor. Yani fiziksel olarak kirlerden kurtulmak psikolojik olarak “yeni bir sayfa açmak” anlamına geliyor.

İşte düşüncelerinizi derleyip toplamak bu kadar basit!

Kaynak: apartmenttherapy.com