Zihnin Sesleri

Zihnin Sesleri

35
0
PAYLAŞ

Zihnimizin bir çok doğal sesi vardır. Bu sesler hayatımızı ilgi çekici ve renkli yapar. Bizi korumaya çalışan, fikirlerimizi veya yorumlarımızı vurgulayan iç seslerimizi hepimiz tanırız. Bunları asla yüksek sesle söylemeyiz. Ayrıca diğer kişilerden fiziksel görüntümüz, bir görevi bitirmek için geri dönüşleri izleyen iç seslerimiz vardır. Bunlara benzer bir çok iç sese sahibiz. Bu sesler zihnimizin doğal bir parçasıdır. Günlük hayatımızda, bu sesleri adapte olabilmek için kullanırız.

Saplantılı, istenmeyen ve davetsiz düşüncelerin ise üç farklı sesi vardır:

Endişe Sesi: Bu korkutucu görüntülerin sesidir. Endişe Sesi “Ya şöyle olursa?” der. Sürekli korku ve şüphe duymanızı sağlar. Düşünceleriniz trajedi ve acılarla sonuçlanacaktır. Bu ses; mantıksız, saçma, sapıkça ve tamamen çılgın görünebilir. Bazen Endişe Sesi, oldukça garip veya acil uyarılar yapar. Sizi endişelendirir, böler, korkutur ve sürekli konuşur. Anksiyeteyi arttırır. Davetsiz veya saplantılı bir düşüncenin ilk sesi genellikle Endişe Sesidir.

Sahte Rahatlık Sesi: Bu ses Endişe Sesinin “Ya şöyle olursa?” sorusunu takip eder. Bu sorunun yarattığı stresi veya rahatsızlığı ortadan kaldırmayı amaçlar. Genellikle anlık bir rahatlama verir veya gerçekliğin yanlış algılanmasına sebep olur ve Endişe Sesini tam olarak susturamaz. Sahte Rahatlık Sesi, her zaman başka bir “Ya olursa?” sorusunu tetikler. Bu ses çok çabalamasına rağmen anksiyeteyi azaltamaz. Sık sık Endişe Sesi sebebiyle öfkelenir, utanır ve sadece uzaklaşmak ister.

Bilge Zihin Sesi: Bu ses diğerlerinin tartışmasını uzaktan izler, oldukça az katkıda bulunur. Bilge Zihin Sesi, sakindir ve etkilenmez. Endişe Sesinin kimseye yardım edemeyeceğini bilir, Sahte Rahatlık Sesinin anlık fayda sağlayacağını bilir. Diğer iki sesin aksine bir karmaşa içine girmez ve belirsizliği kabul eder.

Bilge Zihin Sesi, tutkulu bir farkındalık hâlidir. Anda olmak; açık ve dikkatli olmak demektir. Anda olmak; düşüncelerinizi, hislerinizi ve duygularınızı bir yargı veya değerlendirme yapmaksızın izleyebilmektir. Anda olmak; sizin bir parçanız olan deneyimlerinize, farklı bir açıdan –gerçek zamanlı olarak- bakabilmenizi sağlar. Anda olabilmek; saplantılı düşüncelerinizden kendinizi kurtarabilmeniz için oldukça etkili bir yöntemdir.

Sally M. Winston (PSYD), Martin N. Seif (PHD)

Kaynak: Saplantılı Düşüncelerden Kurtulmak

Bilge Zihne sahip olmak için Saplantılı Düşüncelerden Kurtulmak kitabını tavsiye ederiz.