Zengin Koca Bulun!

Zengin Koca Bulun!

374
0
PAYLAŞ

Evet kızlar bir çocuk annesi bir kadın olarak söylüyorum bunu, kesinlikle zengin koca bulun. Öyle zengin olsun ki ister istemez sizi de zengin kılsın. Nasıl mı?

Mesela çok gezsin, çok kitap okusun, çok belgesel izlesin, insan ilişkileri iyi olsun, eğitimlere doyamasın, merhametli olsun, saygı nedir iyi bilsin, yaşanan olaylara karşı bir duruşu olsun mesela.

Sizin bilmediğiniz bilgileri yeri geldiğinde söyleyiversin, adını hiç duymadığınız bir ülkenin nüfusunu bilsin, merak ettiğiniz filmin yönetmenini söylesin, kitap isimlerini yazarları ile birlikte saysın mesela.

Doğaya merakı olsun, gördüğü ağacı yapraklarından tanısın, akarsuları, gölleri bilsin, hayvanların besin zincirini bilsin.

Yemek kültürü olsun, nerde ne yenir, ne içilir bilsin ve yeri geldiğinde mutlaka tatsın mesela. Kültür demişken kültürlere de merakı olsun.

İnsan ilişkileri iyi olsun, insanları yargılamasın, kırmasın ama kimle nasıl konuşması gerektiğini bilsin. Bir seviyesi olsun.

Sanata ilgisi olsun, birlikte sinemaya, tiyatroya, operaya gidebilin. Müzik dinleyin veya resim hakkında konuşun.

Spor yapsın mesela. Sizi ve çocuğunuzu da spora teşvik etsin. Sağlıklı beslenin.

Gündemi takip etsin, ülkemizde, dünyada neler olup bitiyor, insanların bu olaylara bakış açılarını ve yorumlarını bilsin. Kendi düşüncesini de ortaya koysun.

Bir işi olsun mesela sabah işe gittiğinde yolunu gözleyin.

Varsın çok para kazanmasın ama zengin olsun. Zenginlik parayla, malla mülkle olmuyor her zaman. Kişiliği, karakteri, mizacı, kültürü, kalbi zengin olsun. Öyle zengin olsun ki sizi de zenginleştirsin.

Zengin olmak için evlenmeye de gerek yok, zengin arkadaşlar da edinebilirsiniz. Ama en önemlisi kendimizi zenginleştirmek.

Yukarıdaki listeyi uzatacak daha çok “mesela”m var fakat çeşitlendirmeyi size bırakmak istiyorum. Biz ne kadar donanımlı olursak yetiştirdiğimiz çocuklar da o denli çok yönlü, çeşitli ve derin olurlar. Düşünsenize domino taşı gibi, zenginlik de bulaşıcıymış meğer.

Uzun sözün kısası zenginlik güzel şey, keşke hepimiz çok zengin olsak.

Fatma Aladağ
Eğitmen & Koç