Zamanın Ötesinde… Olmak

Zamanın Ötesinde… Olmak

235
0
PAYLAŞ

Dünyalılar olarak evrendeki zaman boyutunda tabi bir hayat yaşarız. Hayatlarımız zaman düzleminde akar. Bu boyut, günümüz imkânları ile geri alınamaz olduğundan, genel kanıda sınırlayıcı bir etkiye sahiptir. Peki ya zaman bizi sınırlayabilecek bir unsur değilse, ya zamanın ilerlemesine değen değişiklikler yaparak onu alt edebilirsek. Ya zamanın ötesinde olabilirsek…

Başarılı insanlara baktığımızda zamanın ötesinde kararlar verdiklerini ve bu kararlarda ısrarcı olduklarını görürüz. Nicola Tesla, 1900’lü yılların başında, bugün kablosuz kullanabildiğimiz tüm teknolojinin atası olan radyo dalgalarını keşfetmiştir. Leonardo Da Vinci’nin 1493 yılındaki helikopter çizimi ve Elon Musk’ın günümüzdeki Mars projesi hepimizin malumu. Peki, bu insanların diğerlerinden farkı ne? Bizi paralize eden başarısızlık senaryolarının onları etkilememesinin sebebi ne? Başarıyı göğüsleyenler ve yerlerinde saymayı tercih edenler arasında tek bir fark var, tek ancak büyük bir fark; başaranların daha en başından sahip oldukları inanç, başaracaklarına olan inançları.

Tesla kızmaz ise Edison’dan bir alıntı yapmak isterim. Ampulü bulması 1000 deneme kadar sürünce, “Ben başarısız olmadım, başarının 1000 farklı yolunu buldum” demiştir. Bizleri başarıya götüren hatasızlık değil, engellere bakış açımız ve başarıya olan inancımızdır.

Bu noktada başarıya olan inancımızın yanında, cesaret en önemli yardımcımızdır. İnançla cesareti, cesaretle inançlarımızı pekiştirmeliyiz. Hedeflerimiz için cesur adımlar atmamızı sağlayacak güçlendirici inançlar geliştirmeliyiz. Başlangıçta, nasıl başaramayacağımıza dair sayısız referansımız, sayısız başarısızlık hikâyemiz olacak. İşte cesaret bu noktada devreye girecek. Kapasitemizi kullanmaktan çekinmemeliyiz. Sınırlarımızı genişletmeliyiz. Bırakalım, yaptığımız en büyük hata kapasitemizi olduğundan fazla sanmamızdan kaynaklansın. Bu; elde edebileceğimizden azına razı olduğumuz koca bir hayattan çok daha iyidir.

Siz hiç imkânsızlıklarından motive olan birinin, olağanüstü başarısına tanık oldunuz mu? Ufak bir ipucu, 28 EKİM 1923, “Efendiler yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz!”

Biraz daha günümüze yaklaşırsak, Bill Gates Microsoft’un temellerini atıp milyarder olduğunda henüz 30’larının başındaydı. Bu insanlar nasıl başarılı oldu? Deha dediğinizi duyar gibiyim. Ancak ben cesaret ve inanç diyorum. Adım atmaya cesaret olmadığında deha, toprağın altındaki madene benzer. Siz cesaret edip o madeni işlemedikçe, potansiyelinizi zorlamadıkça, o dehayı kimse göremeyecektir. Ve kimse o madeni sizin yerinize işlemeyecektir. Cesaret etmeli, madeni kazmalı ve saklı potansiyelinizi açığa çıkarmalısınız. Gerçek potansiyelinizi keşfe çıktığınızda, kendinizin dahi bilmediğiniz birçok yetenekle, kapasitenizin sizi şaşırtan derinliğiyle karşılaşacaksınız. Tek yapmanız gereken kendinize dönüp bakmak ve yapabileceğinize inanmak.

Başarı yolunda kendi stratejinizi bulmak için, ipuçlarını takip edebilirsiniz. Hedefledikleriniz ve başkalarının başarılarında imrendiğiniz yönler çoğunlukla sizin stratejiniz ve başarabilecekleriniz konusunda ipucu verir. Zihniniz kendi başarabileceklerini görüp, farkına varmanızı istediğinde, onları algılamanızı sağlar. Başarılı insanlarda imrendiğiniz özelliklere bakın ve o özellikleri kendi içinizde arayın. Bunlar size kendi tarzınızdaki başarı yolu için bir yol haritası sunabilir. Okuyarak ilerleyenlere mi imreniyorsunuz, yaratıcı fikirler bulup peşinden gidenlere mi, hayatını gezerek kazananlara mı, teknolojik buluşlara imza atanlara mı, sakin ve dingin profesyonellere mi, yoksa saldırgan başarı hikâyelerine mi? Size en uyan başarı hikâyesi, kendi başarı stratejinizi anlamanıza yardımcı olabilir. Kendi stratejinizi bulduğunuzda ise geriye sadece hedefe doğru yola çıkmak kalır.

Tüm büyük başarılar, küçük başarısızlıklar içerir. İlk engelde havlu atarsanız, o büyük hedefinize ve kendinize koca bir haksızlık yapmış olursunuz. Hayatımızdaki her hediye bizim emeklerimizin ve azmimizin karşılığıdır. Yılmadan, küçük engellere takılmadan, vazgeçmeden gittiğiniz her amaç size karşılığını fazlasıyla verecektir. Sadece biraz cesaret, kararlılık, inanç ve zamanın ötesine atılacak bir adım.

Zamanın ötesinde buluşmak dileğiyle.

Selinay Ünlüdoğan ŞAHİN
Takım, Kariyer ve Öğrenci Koçu