ZAMANIN mı yok NİYETİN mi?

ZAMANIN mı yok NİYETİN mi?

284
0
PAYLAŞ

Bazen gönlümüze bir şey yapmak düşer sonra bir bakarız yapmamışız. Dönüp kendimize sorduğumuzda ya da başkaları bize sorduğunda ise “ hiç zamanım olmadı o kadar yoğundum ki” gibi cevaplar veririz. Verdiğimiz bu cevaplarda o an içimizi sızlatan bir şeyler olur aslında ama bizler bunu ya duyumsarız ya da es geçeriz.

Gerçekten zamanımız yok muydu o bir an yapmayı çok istediğimiz şey için yoksa niyetimiz mi yoktu gerçekten?

Genelde yeni bir aya, yıla başlarken kendimize bazı hedefler koyarız. Mesela deriz ki bu ay kesinlikle spora başlayacağım böylece hem kilo verip hem de sağlıklı yaşamayı öğreneceğim, ya da kimilerimiz deriz ki bu yıl çok kitap okuyacağım, hiç boşuna geçirmeyeceğim vs. vs. ancak günler geçip birbirini kovaladıkça bakarız ki spora da başlanmamış, kitapta henüz okunmadan yıl yarılanmış.

Tabi bunlar sadece ilk aklıma gelen basit örnekler oldu, hepimizin binlerce kez içinde kaldığı durumlar olduğu için belki de J Sizce ne oluyor da onca şeye vakit ayırırken, bir an bize çok anlamlı gelen başka bir eylem için harekete geçemiyorduk?

Bunun kendimize göre uydurabileceğimiz birçok ama birçok sebebi vardır çünkü zihnimiz yapamayacağı bir şey olduğunda benliğimiz bazı savunma mekanizmaları geliştirir ve böylece bizi bazı olumsuz duygularımızdan da korumuş olur.

Var mısınız dürüstçe sebeplerini anlamaya? Ve bunları anlarken sizden ricam farklı farklı pek çok ertelediğiniz konularınızı da düşünmeniz…

  • Niyetin var mı gerçekten?

Yaptığımız her davranışımızın altında olumlu bir niyet/ fayda vardır. Farkında olsak da olmasak da davranışlarımızda bizi koruyan bir amaç/ neden vardır demek oluyor aslında, Niyet. Yalan söylerken de, öfkeli davranırken de ya da bazı şeyleri zamana bırakıp ertelerken de…

Şöyle örnek vererek anlatmak istiyorum; bir danışanım çok tembel olduğunu/ mücadele etmekten geri durduğunu ve bununla ilgili iş hayatında, gündelik hayatında sıkıntılar yaşamaya başladığından bahsediyordu. Hatta bunu bir problem olarak sınıflandırıyordu. Ancak konuştukça kendisinde rahatsızlık duyduğu tembel olma durumunun, kendisini iş hayatı içerisinde aşırı yüklemelerden korumak için takındığı bir davranış olduğunu fark etmişti. İşte tam da bu örnekte olduğu gibi bize olumsuz gibi görünen her davranışımızın altında olumlu/ iyi bir niyet yatmaktadır. En önemlisi de işte bu niyeti keşfetmektir.

  • Hedeflerimiz bize ne fayda sağlayacak bunu biliyor muyuz?

Zihnimiz neden- sonuç ilişkisi ile çalışmaktadır. Yapmayı/ elde etmeyi arzu ettiğimiz hedeflerimizde bizler gerçekten ne istiyoruz? Neyi elde edersek bu hedef bizim için anlamlı olacak? Bu ve benzeri soruların cevaplarını biliyor olsak eyleme geçmek konusundaki motivasyonumuz otomatik olarak yükselecektir. Çünkü oradan elde edeceği faydayı kaçırmak istemeyecektir benliğimiz.

Bunu da sizlere karşılaştırmalı bir örnekle anlatmak istiyorum; kısa bir süre önce boyun düzleşmesi sebebi ile ciddi baş dönmeleri yaşamaya başlamıştım. Neredeyse yalnız başıma araba kullanamaz hâle gelmiştim. Doktorumun söylediği şey ya yüzmek ya da platesti. Hal böyle olunca yüzmeye başladım hazır mevsimde yazken. Yüzmek bana o kadar iyi gelmişti ki resmen iyileşmiştim. Normalde düzenli spor konusunda kaç kez kararlar almama rağmen uygulama da güçlük çeken ben aldığım faydayı gördüğüm de bunu nasıl düzenli hale getirebilirim diye yollar aramaya başlamıştım bile J

Eminim sizlerin de böyle bambaşka konularda bambaşka eyleme geçme ya da geçeme durumlarınız aklınıza gelmiştir. Öyleyse bir düşünseniz ne oldu da geçtiniz ya da geçemediniz?

  • Hedeflediğimiz şey erişilebilir mi?

Kendimize yapacaklarımızı planlarken günlük/ aylık/ yıllık hedefler koyarken dikkat etmemiz gereken temel hassasiyetler vardır. bizler bunlara dikkat ederek hedeflerimizi oluşturursak böylece hedeflerimizi gerçekleştirdikçe motivasyonumuz daha da yükselecek ve daha çok çaba harcarken buluruz kendimizi.

Nedir bunlar derseniz; hedefler koyarken mutlaka hedefimiz net bir şekilde tanımlanmış olmalı, sonunda elde edeceğimiz o hal/ durum/ obje her neyse resmi çizilircesine netleştirilmiş olmalı. Bununla beraber mutlaka kendimize belirli bir zaman çizerek  bu zaman içerisinde erişebileceğimiz bir hedef koymalıyız. Örneğin 3 sene içerisinde elde edilebilecek bir hedefi 1 yıl içinde oldurmaya çalışırsak olmadığı her gün hem inancımızı hem de motivasyonumuzu daha da kaybederiz. Zamanlama ve erişilebilirliği doğru kurgularsak kendimize olan güvenimiz pekişirken eylemde kalma isteğimizde artacaktır.

Bu yazdıklarım çerçevesinde bakarsak aslında zamanımız; yapmaya gerçekten niyetimiz olan şeyler için her zaman vardır. ancak yapamayacağımızı düşünüyorsak, sonunda ne elde edeceğimizi bilmiyorsak, hele de bir de bize erişilebilir görünmüyorsa zaten adım atmak konusunda istekli olamıyor ve zaman da yaratamıyoruzdur.

Bilmem size ne kadar anlamlı gelecek? J

MELİKE KIRCALI
Öğrenci & Kariyer Koçu