Zamanı değil, yaşamınızı kontrol etmeyi öğrenin

Zamanı değil, yaşamınızı kontrol etmeyi öğrenin

32
0
PAYLAŞ

Önceliklerinizi netleştirdiğiniz ve sorumluluklarınızı azalttığınız durumlarda bile zamanınızı istediğiniz şekilde kullanmak konusunda zorluk yaşayabilirsiniz. Bunun en önemli sebebi, zaman yönetimi adı altında sunulan tekniklerin, stratejilerin ve yöntemlerin kullanılacağı bağlam, zaman dilimi, mekan, amaç ve kullanan kişinin karakter özellikleriyle ilgili varsayımlar üzerinden hareket ediyor olması.

Bazılarımız zamanı değerlendirme konusunda diğerlerinden daha bilinçliyken ve sorumluluğumuzda olan herhangi bir işi ne kadar zamanda tamamlayabileceğimizi kolaylıkla öngörebilirken, bazılarımız daha iyimser davranarak sık sık planlama hataları yapabiliyoruz. Bazılarımız tek seferde tek bir işle uğraşmayı ve onu tamamladıktan sonra diğer görevlerine geçmeyi tercih ederken, bazılarımız aynı iş üstünde saatler geçirmekten sıkılıp aynı anda birden fazla iş arasında geçiş yaparak kendimizi daha rahat hissedebiliyoruz. Çalıştığımız kurumun kültürü, yöneticilerin beklentileri, kendimizle ilgili beklentilerimiz, sosyal ilişkilerimiz ve karakter özelliklerimiz arasında büyük farklılıklar bulunurken aynı tekniklerin herkes için kullanılabilir ve işe yarar olabileceği fikri aslında pek de gerçekçi değil.

Öncelikle, zaman yönetimiyle ilgili duyduğunuz popüler yaklaşımların, tekniklerin ve uygulamaların çoğunun farklı iş gruplarından, farklı ihtiyaçlara sahip insanların sorunlarına özel çözümler geliştirmek amacıyla kurgulandıklarını mutlaka aklınızda bulundurmanız gerekiyor. Yani herhangi bir zaman yönetimi tekniğinin işe yaramamasıyla hayal kırıklığı yaşamanın, başka birinin ayakkabıları size olmadı diye üzülmekten pek de farkı yok.

Dünya üzerindeki vaktimizin kısıtlı olduğu gerçeği zaman yönetimiyle ilgili çözümler ararken hepimizin atladığı ve çoğu zaman göz ardı ettiği bir nokta. Bir gün öleceğiniz gerçeğini kendinize hatırlattığınız her an, diğer insanların beklentilerine hayır diyebilmek, hayatınızı kendi kurallarınıza göre yönlendirebilmek ve sorumluluklarınızı gözden geçirmek için harika bir fırsat.

Yapılacaklar listeleri, takvimler, zamanlayıcılar… Yaşamın koşuşturmacası ve artan sorumluluklarımız içinde zamanı daha iyi kullanabilmek için ihtiyaç duyduğumuz pek çok araç olsa da, bu araçları işlerimizin arasına hayatımızı sıkıştırmak yerine hayatımızın kontrolünü elimize alarak sorumluluklarımızı hayatımızın neresine, ne kadar yerleştireceğimize karar vermek amaçlı kullanmayı öğrenmemiz gerekiyor. 

  • Bu işi yapmak bana gerçekten mutluluk veriyor mu?
  • Bu ilişkiye bir şans daha vermeli miyim?
  • Çocuk yapmak istiyor muyum?’ gibi pek çok soru aslında zaman yönetimiyle doğrudan bağlantılı.

Ancak bunlar hiçbirimizin zamanı yönetmeye çalışırken üzerine düşünmediği sorular. Zaman yönetimiyle ilgili çözümler ararken, yaşamınızla ilgili zor olduğu için düşünmemeyi tercih ettiğiniz detayları da es geçmemenizi öneriyoruz.