Z kuşağına ne kadar hazırsınız?

Z kuşağına ne kadar hazırsınız?

173
0
PAYLAŞ

İşe alım ve insan kaynakları alanında hizmet veren Randstad’ın 2003 yılından beri yılda dört kez yayınladığı Randstad Workmonitor’ün 2014 yılsonu verileri, önümüzdeki yıllarda iş hayatında yer almaya başlayacak Z kuşağı ile ilgili verileri göz önüne seriyor. 33 ülkeyi kapsayan Randstad Workmonitor 2014 yılı 4. çeyrek sonuçlarına göre; 2015 için çalışanların genel görünümü iyimserlikte artış, işe alınabilirliğe odaklanma ve Z kuşağına hazırlanma olarak karşımıza çıkıyor.

Peki, mevcut çalışanlar, bugünden itibaren beş yıl içinde işgücü pazarına girecek olan Z kuşağını nasıl görüyor?

– Ankete katılan çalışanların yüzde 70’i, Z kuşağının önceki kuşaklara göre işyerinde daha esnek çalışma düzenleri talep edebileceğine inanıyor.

– Küresel olarak çalışanların yüzde 62’si, mevcut çalışanların Z kuşağından teknoloji kullanımıyla ilgili çok şey öğrenebileceğini söylüyor.

– Kuşaklar arası işbirliğini güçlendirmek için işverenlerin yüzde 59’u mentorluğu aktif biçimde destekliyor. Daha yaşlı olan elemanlar gençlere koçluk yapıyor. Hollanda’da (yüzde 46), Danimarka’da (yüzde 43) ve Japonya’da (yüzde 39) bu konu fazla önemsenmiyor.

– Küresel olarak çalışanların yüzde 65’i gerçekten yenilikçi olmak için Z kuşağının bir gereklilik olduğunu düşünüyor. Bu yaklaşımı en fazla benimseyenlerin Portekiz (yüzde 88), Brezilya (yüzde 87) ve Hindistan (yüzde 86) çalışanları olduğu görülüyor.

 Kaynak: Hürriyet