Yöneticiniz Bir Hayvan Mı?

Yöneticiniz Bir Hayvan Mı?

598
0
PAYLAŞ

Elbette başlığı görünce insan kendi yöneticisini düşünmeden edemiyor. Ama başlığın anlattığı bu değil. Küçük bir soruyla başlayalım. Bir şirketin yönetim kurulu üyelerinin tamamı hayvanlardan oluşabilir mi?
Bu soru sanıyorum, sadece 3 ya da 4 yaşında bir çocuk tarafından sorulabilir. Ama durun, bu soru bana ait. 40’lı yaşlarında, doktora tezini yazan, birkaç şirketi yöneten biri bu soruyu sorarsa kendisine “Deli” der miydiniz?
Erasmus’un “Deliliğe Övgü” eserini bilir misiniz bilmem. Onun zamanında Erasmus dışında kimsenin deliliği övdüğünü sanmıyorum. Elbette 21.yüzyılda delilik övgü alır bir hale geldi. O yüzden göğsümü gere gere “Ben Deliyim!” diyebilirim.
Evet yukarıdaki soruyu yani hayvanların yönetim kurulu ortağı olup olamayacağını soran tam olarak bendim.
Yönetim Kurulu Üyesi ne demektir. Tam olarak doğru olmasa bile yönetim kurulu ortakları hisse sahiplerinden oluşur. Yani şirketin karı yönetim kurulu ortaklarının cebine gider. Peki bir şirketin yıllık tüm karı eğer hayvanlara akacaksa şirketin sahibi hayvanlar sayılmaz mı? Dolayısıyla da hisse sahipleri.
Evet kitapkoala.com işte bu nedenle kuruldu. Yıllık karlarını özellikle “Hayvan Ambulansı ve Destek Sistemi’ne aktarmak için. Kesinlikle bağış kabul etmeyen, sponsor almayan ve sadece kitap satışı yaparak elde ettiği karlarla sistemi finanse etmek isteyen ticari bir yapı.
Belki de kapitalizmi altüst edecek bir başlangıç olduğunu düşünüyorum. Buradaki fikir şuna dayandı. Eğer aynı ayakkabıyı, aynı fiyata ve aynı kalitede satan iki dükkan olsaydı, siz karlarını örneğin Lösemililere aktaran mağazadan mı alışveriş yapardınız yoksa bir patronu olan firmadan mı? Mesela Marks’ın tanımladığı haliyle kapitalizmde “Artık Değer” bir şirket sahibine değilde “Desteğe İhtiyaç Duyan” gruplara aksaydı, tüm artık değerin sahibi toplum olmaz mıydı?
Vakıflar, dernekler faydasız demiyorum ama işleyişlerinde bir hata var. Ticari verimlilik anlayışının getirdiği esnekliğe sahip değiller. Genellikle bağış toplamakta da zorlanıyorlar. Ama bağış yapmayan insanlar kolaylıkla ihtiyaçları için alışveriş yapıyorlar. Ve genellikle bir “artık değer” yani kar oluşuyor. Bana hayalci diyebilirsiniz ama kitapkoala.com dünyayı değiştirme potansiyeline sahip bir fikir.
Tüm girişimcilere sesleniyorum, siz de başkalarına seslenin. Yeni girişimler yaratın, sadece ve sadece karıyla dünyadaki ihtiyaçları giderebilecek şanssız gruplara, kadınlara, engellilere, aç kalanlara, evsiz olanlara fayda yaratacak şirketler kurun. İyi insanlar sizi seçeceklerdir. İyi insanların gücünü arkanıza alın ve şirketinizin sahipleri doğa olsun, engelliler olsun, hastalar olsun, oğlu hasta olduğu için günlerce ağlayan anneler ve babalar olsun, hayvanlar olsun! En güçlü olduğunuz yönünüzle, kapitalizmi en zayıf yerinden kendi gücünü kullanarak hep beraber vuralım.
Hadi hep beraber yeni bir dünya yaratalım.
Elbette isteyenler Erasmus’un “Deliliğe Övgü” kitabını buradan okuyabilirler.http://slnts.co/deliligeovgu

Umut Kısa