Yönetici Koçluğu Ne zaman İşe Yaramaz?

Yönetici Koçluğu Ne zaman İşe Yaramaz?

119
0
PAYLAŞ

Şirketler sürdürülebilir başarıyı sağlamak için yeni yöntem ve yeni hizmet arayışındalar, ancak zaman zaman yapılan yatırımlar istenen sonuçları sağlamıyor. Peki, kurumunuzu, liderlerinizi, verimliliğinizi daha üste çıkarmak için neler yapabilirsiniz?

Son dönemlerin trendi yönetici koçluğu ve görüntü itibariyle tüm A sınıfı şirketler yönetici koçluğunu, lider geliştirme programlarının önemli bir parçası olarak görüyorlar. Biz de kurumların dikkat etmesi gereken konuları tecrübeli yönetici koçları ile konuştuk.

ICF ünvanı PCC olan ve Sola Unitas Akademi’nin Kurumsal Hizmetler Direktörü  Banu Koç Çakan sürdürülebilirliğin en önemli unsur olduğundan bahsediyor:

Son dönemde telefonlarımız en çok yöneticilerine koçluk aldırmak isteyen insan kaynakları yöneticileri tarafından çaldırılıyor. Bu kişilerin peşinde koştuğu şey ise çalışanlarının sürdürülebilir tatminini sağlamak ki şirkete olan bağlılığı sürdürülebilir olsun ve şirkete sağlayacağı verimlilik artsın. Yönetici koçluğu ve araçlarının işe yarayamayacağı durumları bilmek, bekli de bu çalışmaların başarıya ulaşması için önemli anahtarlar olabilir. Bu durumları bilmek için de çalışanların ne zaman vazgeçtiklerine bakmak gerekir.

“Program sadece kurumun beklentilerine odaklanırsa başarı olmaz. “

Çakan’a  göre her proje başlangıcında “hah işte yeni gereksiz bir iş süreci başlıyor” inancı oluşuyor.  Aynı yeni bir programın devreye alınması ile şirkette tüm problemlerin çözüleceğine olan inançsızlık gibi. Kişiler bu programı yeni bir yöntem olarak görmek yerine yani yöntemin her şeyi iyi yapacağı düşüncesi yerine, kişinin kendisinin her şeyi iyi yapacağı düşüncesine inanması gerekir. Başarılı insanlar kendi hayatlarına yön verme konusunda eğilimlidirler. Dolayısıyla sahiplendiği şeye sıkı sıkı sarılacak ve başarı kendiliğinden gelecektir. Çalışmanın kişinin hedeflerine odaklı planlanması önemlidir oysa program sadece kurumun beklentilerine odaklı programlanır ise başarılı olmaz.

 

“Değişim zaman ve sabır gerektirir”

İkinci önemli nokta zaman sorunudur. Bu çalışmalarda amaç uzun dönemli pozitif sonuçlar elde etmektir. Uzun süren bir gebeliğin ardından sancılı bir doğum sonrasında kucağa alınan mis gibi kokan yeni doğmuş bir bebeğe kavuşmak gibi, değişim de sabır ve zaman gerektirir. Genellikle kısa süre içerisinde hemen hedefe kilitli yöneticiler için bu bir sorun teşkil edebilir. Bu durumun yöneticiler ile paylaşılması gerekir.

Türkiye’de en yüksek akreditasyona sahip 5 koçtan biri olan Umut Kısa, MCC ise şunları aktarıyor.

“Önemli olan bilmek değil, yapabilmek ve olabilmek”

Etrafınıza bakın, kilosundan şikâyetçi olup elinde çok basit diyet listeleri olan birçok kişi göreceksiniz. Neden bu basit liste uygulanamaz sizce? Çünkü uygulaması zordur. Yönetici koçluğunda her şey bilmek değil aksiyon almakla ilgilidir. Ne yapması gerektiğini birçok yönetici biliyor, ancak davranış değişikliği işin başka bir tarafında.

“Kriz zamanları gelişim için en iyi zamandır”

Çoğu yönetici bu işlere zaman ayırmanın, dikkati buraya çekmenin hiç sırası olmadığını düşünür. Oysa şirkette kriz durumları hiç bitmez hep acil işler vardır. Ama unutmamalıyız ki yöneticinin davranışındaki küçük bir değişiklik şirketlerde büyük değişiklikleri beraberinde getirir.

“Kişisel faydayı dikkate almayan hiçbir proje başarılı olamaz.”

Yöneticilerin çoğu zaman “ben bunu neden yapıyorum ki bana ne faydası olacak“ yaklaşımını görebilirsiniz. Programa başlamadan önce anlatılması gereken şey kişinin uzun vadeli bir değer satın alacağıdır. Ödül, temelde yöneticinin kendisine verilmelidir. Eğer yönetici ile kurumun hedefleri hizalanamazsa sonuç almanız mümkün değildir.

“Gelişim sürdürülebilir olmalıdır.”

Önemli noktalardan bir diğeri de bu sürecin sürdürülebilir olmasını sağlamaktır. Bu konuda da gelişimin sürekli ve devamlı olması için danışanlara dönemsel olarak bu konuya eğilmelerinin faydalı olacağı belirtilmelidir. Yenilenme tazelenme ve durum değerlendirmesi yapılması açısından önemlidir.

Bugün A sınıfı firmaların yaptığını yakın gelecekte tüm firmalar uygulayacak gibi görünüyor. Bakalım kurumlar önerileri dikkate alarak daha verimli çalışmalar gerçekleştirebilecekler mi?