YOL

YOL

202
0
PAYLAŞ

Kişisel gelişim yazılarımı takip eden yakın bir dostumun. “Hedefe ulaşmak için ihtimalleri düşünmekten doğru yolu bildiğim halde hedefime ulaşamıyorum, bunun üzerine bir şeyler yazabilir misin?” şeklinde ricası oldu. Bu durumun genel olarak sıklıkla yaşanan bir vaka olması nedeniyle hem değerli dostumu kırmamak hem de buna benzer durumdaki kişilere yardımı dokunması açısından kısa ve öz kaleme alma gereği hissettim.

Öncelikle şunu sormak isterim. Yolda mısınız? İhtimaller olarak nitelendirdikleriniz sizi sabote eden düşünce kalıpları olabilir. Bunlar sizi bir adım öteye geçirmemek adına elinden gelenin fazlasını yapacaktır. Biz bunlara “Sabotajcı” diyoruz. Öncelikle sabotajcınızla barışmalısınız ve bu tür durumlara düştüğünüzde bu olumsuz ihtimalleri bana sabotajcım söylüyor ve bunlar üstesinden gelebileceğim şeyler farkındalığı ile davranabilirsiniz.

Yukarıdaki sorumdan hareketle belki de “Yol” sizi bekliyordur. Bazen sonuca varmayı düşünmeksizin yolda olmak bile iyi gelir insana, büyük değişimlerin sadece küçücük bir adımla başladığı sözünü sıklıkla anımsamakta yarar olduğunu düşünüyorum.

Haydi şimdi hareket vakti!

Bu ihtimalleri bir çırpıda görmezden gelmek ilk etapta korkutucu gelebilir. Burada da lokmaları küçük küçük yutmak doğru bir seçim olabilir. Sizi sabote eden düşünceleri tek tek karşınıza alın ve hesaplaşıp ardınızda bırakmayı deneyin. Küçük ama büyük bir adım atmış olacaksınız!

Çıktığınız “yol” en nihayetinde sizi türlü engeller bekliyor olabilir. İlk engelde hemen umudunuzu yitirmeyin, burada da size Fernando Pessoa’nın şu sözü kılavuz olsun. “Yolda ayağıma takılan çakıl taşlarını biriktiriyorum, ileride onlardan bir kale yapmak için.”

Yolunuzun açık ve aydın olması dileklerimle,

Keyifli okumalar…
Cem YAR