YENİDEN ŞEKİLLENİŞ

YENİDEN ŞEKİLLENİŞ

137
0
PAYLAŞ

‘Tanrım bana değiştirebileceğim şeyleri değiştirme cesareti, değiştiremeyeceğim şeyleri kabul etme gücü ve bu ikisi arasındaki farkı anlayabilme sağduyusu ver.’

Bu cümleyle 17-19 yıl önce posta kutuma gelen bir e-mail sayesinde tanıştım. Bu yıllar zor zamanlar geçirdiğim günlerime denk gelir. Cümleyi okudum ve arkama yaslanıp uzun uzadıya düşündüm. 2-3 yıldır yaşadıklarımı gözlerimin önünden bir film şeridi gibi geçirdim. Sonrasında kendimi bu gün bu e-posta bana niye geldi ki diye düşünür buldum. Art arda birkaç gün bu e-postayı açıp sürekli bu cümleyi okurken buldum kendimi. En sonunda cümleyi bir kâğıda yazıp bilgisayar ekranıma iliştirdim. Her gün bilgisayarımı açarken bu cümleyi tekrar okuyordum ve her okuyuşumda kendimi sorgular buluyordum. Her sorgulama sonrasında kendime yeni dersler ve yeni eylem planları çıkararak başladığım günlerle dolu yaklaşık bir yıl geçirdikten sonra ajandamın başına yazdım bu cümleyi. O gün bu gündür de her yeni yılın başlangıç arifesinde, bu cümleyi ajandama yazarım.

Bu cümlenin, Marlo Morgan’ın “Bir Çift Yürek” adlı kitabındaki Aborjinler’in duası olduğunu daha sonrasında kitabı okuyarak öğrendim. Filmlerde, gazete yazılarında birçok kere farklı bilgilerle karşıma çıktı.

Bu cümleyi o günlerde okuyup hayat mottom olarak seçtiğim için kendimi şanslı bulurum. Hayat yolumdaki birçok çıkmazdan bu cümle sayesinde çıkış yolu buldum. Hayatta bu anlamda herkes aynı şansa sahip olamayabiliyor. Ama günümüzde, kendi hayat yolculuğundaki çıkmazlardan sıyrılmak isteyen birçok kişi mevcuttur.

Peki bu arayıştaki insanlar ne yapabilirler?

Bu cümlenin kendilerine biri tarafından e-posta ile gönderilmesini mi bekleyecekler, yoksa bir kitabı okurlarken veya bir filmi seyrederlerken mi rastlayacaklar bu sihirli cümleye. Peki ya hiç biri olmazsa ne yapabilirler?

ICF onaylı birçok koçun olduğu bir dönem yaşıyoruz. Bu cümlenin bana kazandırdıklarıyla koçluk almak arasında nasıl bir bağlantı olduğunu düşünüyorsanız; koçlar danışanlarıyla yaptıkları görüşmelerde bir başlangıç noktasından başlayıp danışanın belirlediği varış noktasına ulaşmak için her defasında bir yolculuk yaparlar. Tıpkı benim bu cümleyi okuyup kendimi günlerce sorgulamalarım gibi.

Etkin koçluk yetkinliklerine sahip tam anlamıyla güvenip teslim olduğunuz koçun eşliğinde gerçekleşen bir koçluk görüşmesi sayesinde bu daha kısa sürede gerçekleşir.

Danışan;

Farkındalıklar yaşayıp,

Bu farkındalıklarla eylem planı oluşturup,

Daha sonrasında bu planı ne zaman gerçekleştirebileceğinin kararını alarak,

Taptaze bir gündem ile koçuyla bir sonraki görüşmede buluşur.

Peki koçluk ile neler yapılabilir;

Bir Öğrenci Koçluğu ile sevdiğiniz işi bulup ona doğru adım atma hazırlıkları yapabilir,

Birey veya Kariyer Koçluğu ile hayallerinizi gerçekleştirmek amacıyla bir hareket planı hazırlayabilir,

İlişki Koçluğu ile ilişkinizde gözünüzden kaçan yanlışları tespit edip düzelmek ya da düzeltmek için kolları sıvar veya yeni kararlar alabilir,

Birey Koçluğu ile yaşam amacımızı netleştirip bulutların arasında devam ettiğimiz yolculuğumuzdan çıkarak aydınlık günlere yelken açabilir,

Takım Koçluğu ile Toplam Kalite Yönetiminin temel öğelerinden biri olan Etkin Takım Çalışması layığı ile gerçekleştirilebilir,

Yönetici Koçluğu ile klasik yönetici kisvesinden çıkıp etkin yöneticiden belki de lider olma yolunda büyük adımlar atabilirsiniz.

Şimdi lütfen koçluğa birde bu gözle bakın.

İlknur ÇAVUŞOĞLU