Yeniden Başlamanın Öyküsü

Yeniden Başlamanın Öyküsü

85
0
PAYLAŞ

Bazen hayatın rutininden sıkılırız. Kararlarımızı, hayallerimizi hatta sahip olduklarımızı bile sorgularken buluruz kendimizi. Bu gibi durumlarda, birçok yön gösterici işaret çıkar karşımıza. Bunlardan biri de kitaptır.

Sola Unitas etiketiyle raflara çıkan, Feride Cihan Göktan’ın yazdığı “Bir Ağrı’dır Yaşamak” kitabı da benzer hisler için ilaç gibi gelecek. Kitap, altı kadının hayatla ve gündelik konularla ilgili sohbet ettikleri sırada akıllarına gelen Ağrı Dağı’na çıkma fikirlerini ve bu yolculuk sürecini anlatıyor. Ağrı Dağı’na çıkma arzusu bu altı kadını motive ediyor. Peki, bu motivasyonun altında yatan sebep nedir?

Bu motivasyonun altında aslında bildiğimiz sebepler çıkıyor. Şehrin bir yandan yoran bir yandan bir girdap gibi içine çeken havasında ayakta kalmaya çalışan kadınlarını bu ufak görünen derin yolculuk motive ediyor. Çünkü onlar da hepimiz gibi düşünüyor ve davranıyor. Bazen kadın olmanın getirdiği zorluklara göğüs geriyorlar bazen de “Amaan!” deyip gülümseyip yollarına devam ediyorlar.

Ağrı Dağı’na doğru çıktıkları yolculukta, bu altı kadın aslında kendini keşfedecek. Kimi yolun zorluklarına dayanamayıp geri dönecek ve bundan pişman da olmayacak. Üstelik, bu geri dönüşte kendi zayıflarının farkına varıyor ve onları benimsiyor. Kimi de yolun zorluklarına katlanıp ne pahasına olursa olsun, yolculuğunu tamamlıyor. Zirveye ulaştığında o kişi de kendi başarılarını, kaybettiklerini ve kazandıklarını hatırlıyor. En önemlisi, altı kadın da birbirini bu yolculukta tanıyacak. Biz de onlarla birlikte farklı yaşam öyküleri öğreneceğiz, bu kitapta.

Bu bilgiler, kendi yaşam yolculuğumuzda bize ışık tutacak. “Bir Ağrı’dır Yaşamak”ta şöyle diyor Feride Cihan Göktan; “Biz birçok şeyi denemiş, düşmüş kalkmış, yaralarımızı berelerimizi iyileştirmiş kadınlardık. Bir yandan bugüne kadar tırmandıklarımız Ağrı Dağı zirvesi ile karşılaştırılmayacak kadar zorluydu diye düşünürken, bir yandan da bu zirve tırmanışı isteğimizin bir cahil cesareti olduğunu düşünüyordum. Hayatta da öyle değil midir? Bilmediğiniz işlerde daha cesaretli olursunuz hep.”

Bu roman, kadınların kendilerini sevgiyle kucaklama, amatör bir ruhla büyük bir hedefe kitlenme ve kendilerini arındırma öyküsüdür. Aslında yeniden başlamanın öyküsüdür. Esas olan da budur!

Feride Cihan Göktan‘ın Bir Ağrı’dır Yaşamak adlı eseri Sola Unitas Academy etiketiyle yayınlanmıştır. Sola Unitas Academy, edebiyat, psikoloji, gelişim, eğitim, felsefe, koçluk ve liderlik alanlarında yerli ve yabancı yayınların yanı sıra bu alanlarda eğitimler düzenleyen bir organizasyondur. Paul Ekman International’ın Türkiye Şubesi olarak faaliyet göstermektedir.