Yeni yıla mutlu ve huzurlu girmek için

Yeni yıla mutlu ve huzurlu girmek için

64
0
PAYLAŞ

Uzman Psikolog Selin Karabulut, beklentileri azaltıp ertelemeden harekete geçirmenin önemine değinerek, yeni yılı mutlu ve huzurlu geçirmenin püf noktalarını sıraladı.

1- Şikayet etmekten, söylenmekten vazgeçin.
“Sorunu çözebilmek için benim bir etkim olur mu, ben neler yapabilirim?” diye düşünün ve sorunlarınızı çözmeyi ertelemeyin.

2- Mantıklı adımlar atın
Daha sağlıklı yaşayabilmek adına rasyonel adımlar atın. Sağlıklı beslenmeye özen gösterin ve vakit buldukça egzersizler yapın.

3- Kötü alışkanlıkları bırakın
Kötü alışkanlıklarınızı geride bıraktığınız bir yıl olsun. Örneğin, sigarayı bırakın. Sağlığınızı, zihninizi ve cebinizi ele geçiren sigara esaretine bir son verin.

4- Kendinize daha çok vakit ayırın
Hayata bir defa geliyorsunuz, onu başkaları adına ipotek etmekten vazgeçin. Yapmaktan keyif aldığınız işlere zaman yaratın. Özellikle zamanınızı çalan, sizi yoran ve ele geçiren şeyler için artık vakit harcamayın.

5- Mutluluk paylaştıkça çoğalır
Sevginizi, mutluluğunuzu ve neşenizi çevrenizdekilerle paylaşın. Onları önemsediğinizi her fırsatta dile getirmeye, iyi ve kötü günde yanlarında olmaya özen gösterin.

6- Hedefler belirleyin
Hedefler belirleyin ve o hedefleri gerçekleştirebilmek adına kısa ve uzun vadeli planlar yapın. Hedeflerinizi ertelememeye dikkat edin.

7- Hayatınızı özgür yaşayın
Klişelerden uzak durun, klişelerin hayatınızı yönlendirmesine izin vermeyin.

8- Harekete geçin
Uzun zamandır ertelediğiniz işleri yapmak için harekete geçin. Ertelemeden ve üşenmeden bu işleri azaltmaya çalışın. Zamanınızı iyi yönetmek, ertelediğiniz işleri hayata geçirmenizi kolaylaştırabilir.

9- Sevmekten korkmayın!
Eşler arasındaki en temel sorunların sevgiyle ve sevmeyle çözülebileceğini unutmayın.

10- Çocuklarınıza özgüven aşılayın
Çocuklarınıza keşfetmeleri, denemeleri için fırsatlar yaratın. Hayatlarının sizin onlara sunduğunuzdan çok daha farklı olabileceğini unutmayın.

 

BİR CEVAP BIRAK