Yeni Nesil Liderlik

Yeni Nesil Liderlik

116
0
PAYLAŞ

Teknoloji çağında hızla değişimler geçiren ve yeni nesil çalışanlarla gelişme ve kendilerini ifade etme fırsatı veren yönetimsel yaklaşımlar günümüzde daha çok tercih ediliyor. Koçluk becerileri ve duygusal zekaları gelişmiş yöneticiler liderlik pozisyonlarında yer alabiliyor.

Koçluk yetkinlikleriyle donatılmış liderlik modeli günümüzün yeni ve yol gösterici bir tarzı olduğu için tercih ediliyor.

Koç lider çalışanlarından ya da ekibinden en iyi şekilde yararlanmaya öncülük eder. Bu tarzın temeli liderle çalışanlar arasındaki dinamik etkileşimdir. Bu değerli iç görülere yol açar ve elde edilen sonuçlar tartışılır ve analiz edilir. Bu, geri bildirim sağlamak ve almak, soru sormak ve motive edici konuşmalar yoluyla yapılır. İyi bir koç kişinin öğrenme sürecini teşvik eder. İyi bir lider ekibinin çalışmalarını bağımsız olarak sürdürmesini sağlar ancak yine de çalışmalarının desteklendiğini hissetmelerini sağlar.

Koç lider, sosyal becerileri ve çalışanlarına dokunuşuyla diğer liderlik tarzlarından daha güçlü ve etkili bir çalışma ortamı yaratabiliyor.

Tüm liderlik modellerinde iletişim becerileri paha biçilmezdir.

Geri Bildirim

Etkili bir şekilde ekibe katkı sağlamak için geri bildirim ve yansıtmaya ayrılan yeterli zaman olmalı. İyileştirme için somut noktalara dayalı geri bildirim sağlanmalı. Bu yapıcı geri bildirim tamamen profesyonel olmalı ve herhangi bir kişisel yargı ve saldırı içermemeli. Geri bildirim bazen tam olarak anlaşılıp içselleştirilemeyebilir bu yüzden tekrar anlaşılıp anlaşılmadığı kontrol edilmelidir.

Soru Sormak

İyi bir koç lider yalnızca sınırlı talimatlar verir ve soru sorarak çalışanlarının sorunun olası çözümü konusunda düşünmesini sağlar. Bu sayede çalışanların sorumlu bir şekilde çalışması teşvik edilir. İşlerin sorumlulukla yürütülmesi motivasyonlarını koruyarak tavsiye ve önerilerin daha az ya da hiç olmayacağı anlamına gelir.

Çeviri: Yeşim Erberksoy

Kaynak: toolshero.com