Yeni düzen geleceği nasıl etkileyecek?

Yeni düzen geleceği nasıl etkileyecek?

37
0
PAYLAŞ

Kısa bir süre öncesine kadar günlük yaşantımız normal akışında ilerlerken, bir süredir tıpkı dünya gibi rutinlerimiz de değişmeye başladı. Vaktimizin çoğunu evlerimizde geçiriyor olmak öncelikle alışkanlıklarımızı yeniden gözden geçirmemize ve günlük hayatımızın büyük bir kısmını da online ortama taşımamıza neden oldu.

Şu anda bu değişimin kültürel, sosyal ve ekonomik etkilerini yaşayarak ve deneyimleyerek gördüğümüz bir dönemdeyiz. Peki tüm bu değişiklikler yakın ve uzak gelecekte yaşam tarzımızı nasıl etkileyecek?

1. Kişisel alan önem kazanacak

Son dönemde önem kazanan sosyal mesafelendirme kuralını salgından sonra da uygulayıp uygulamayacağımız bilinmez, ancak kişisel alana duyulan saygının artacağı kesin. Pek çok kültürde samimiyet göstergesi olarak görülen fiziksel yakınlığa bakışın değişmesi de söz konusu.

2. Selamlaşma şekil değiştirecek

Sosyal mesafelendirme kurallarının neredeyse norm halini aldığı bugünlerde, selamlaşma şekillerimiz de değişiyor. Yakın gelecekte el sıkışmak, sarılmak, öpüşmek gibi doğrudan temas gerektiren selamlaşma şekilleri ortadan kalkacak ve yerlerini mimik ve jestlerle selamlaşmaya bırakacak.

3. Mutfakta neler oluyor?
Bugünlerde pek çoğumuzun hayatında değişen ortak şeylerden birinin mutfağa girme sıklığımızın artması olduğunu söylemek yanlış olmaz. Alınan önlemlerle birlikte kafelerin kapanması ve dışarıdan sipariş verme alışkanlığının azalması, bu dönemden mutfakta daha başarılı kişiler olarak çıkmamızı sağlayacak gibi görünüyor.

4. Evde verimli aktiviteler zamanı

Bu dönemin sosyal hayatımız üzerindeki en büyük etkilerinden biri de konser, maç ve gösteri faaliyetlerinin durdurulması, spor ve masaj salonu gibi alanların kullanıma kapatılması oldu. Dolayısıyla hem fiziksel hem de ruhsal sağlığımız için gerekli olan bu aktiviteleri sürdürmemize destek olan uygulama ve web sitelerinin kullanımı da artmaya başladı. Yakın zamanda sanal spor salonları ve antrenörler, uzakta olsak da birlikte film izlememizi sağlayacak uygulamalar, online konser, sergi ve gösterilerin artacağını söylememiz mümkün.