Yeni Bir Başlangıç Yapmak İçin

Yeni Bir Başlangıç Yapmak İçin

134
0
PAYLAŞ

Zaman ve hayat bizi kıyıya döndürür, sadece karmaşanın olduğu kıyıya. Bir göreve kendimizi verip de işe yaramadığını gördüğümüz zaman, bir kayıp yaşadığımızda, sevdiğimiz birinin kaybıyla yüzleştiğimizde ya da güzel bir anı ya da hayali yitirdiğimizde en başa geri dönmek iyi olurdu.

“Başlangıç” ve “Bitiş” sözcükleri aslında beynimizin yarattığı olgulardır. Hayatın her dakikası bir şeylere başlıyor ve bir şeyleri bitiriyoruz. Hem biyolojik hem de psikolojik olarak daima ilerleme içindeyiz. Her şey daimi bir değişim içinde ve belki ancak iki durum için kesinlikle bir başlangıç ve bitiş olduğu söylenebilir: Doğum ve Ölüm.

“İlk adım sizi gitmek istediğiniz yere götürmez ama olduğunuz yerden ayırır.”– Anonim

Hayat bir futbol maçı gibi. “Son düdük çalana kadar devam eder.” Bu yüzden yeniden başlamak için asla geç değil. Bunu yapmaya çalışan her yaştan birçok insan örneği var ve başarılı da oldular. Birçoğu da bu yolda yeniden başlamak için işe yarayacak bir sürü güzel söz bıraktı. Örneğin CS Lewis’ten güzel bir deyiş.

“Yeni bir hayal kurmak ya da yeni bir amaç edinmek için asla yaşlı değilsin.”

Yeniden başlayıp başlamama seçimiyle yüzleşmek tekrar eden bir durumdur. Önemli bir şeyin artık sona erdiğini ve her şeyin geride kaldığını kabullenmek kolay değildir. Yeniden başlamak cesaret ister ve motivasyon gerekir.

Bazen büyük kayıplarla karşı karşıya kalırız. Bazen bir ölüm bazen de iyi bir şey için terk etmedir. Ayrıca işimizi, ihtiyacımız olan bir şeyi, büyük miktarda parayı da kaybedebiliriz. Böyle durumlarda her şeye baştan başlamak isteriz.

En zoru ilk adımı atmaktır. Bunun için kaybı kabul etmek ve yeni bir yola baş koymak gerekir. Kararlı olmak, cesur davranmak ve enerji gerekir. İşte genelde bu yüzden çekiniyoruz. Ancak hatırlamanız gereken bir şey var:

“Binlerce kilometrelik bir yolculuk tek bir adımla başlar.”– Lao Tzu

“Başlangıç bütünün yarısıdır.”–Pisagor

Yeniden başlamaya karar verdiğimizde en büyük düşmanımız korkudur. Bu çok normal. Ancak ünlü düşünür Joseph Campbell’in bize bıraktığı müthiş sözleri hatırlamaya değer. Ona göre bazen tüm tehlikeler kendi hayal gücümüzün ürünü. Çoğunlukla en değerli şey korkunun öbür yanındadır. Campbell bunu şöyle anlatıyor:

“Girmeye korktuğunuz mağaranın içinde aradığınız hazine var.”

Yeniden başlama isteğinin bir kayıptan kaynaklanmadığı zamanlar vardır, başarısızlıklardan da doğabilir bu istek. Örneğin yeni bir işe giriştiniz ve hiçbir şey yolunda gitmemeye başladı ve devam edemeyecek noktaya geldiniz.

Başarısızlık, güven ve başarılı olma arzusu üzerinde iz bırakır. Yeniden enerji toplamak ve denemek kolay değil.

“Her şeyini kaybettiğini söylemeye cesaretin varsa hiçbir şey kaybetmiş sayılmazsın, yeniden başlamalıyız.”– Julio Cortazar

“Başarısızlık yeniden başlamak için bir fırsattır, en akıllıcası bu.”– Henry Ford

“Kimse geçmişe dönüp yeniden başlayamaz ama herkes bugün yeni bir başlangıç yapıp sonu değiştirebilir.”– Maria Robinson

Başarısız olduğumuzu kabul edecek cesarete ihtiyacımız var. Ayrıca hiçbir başarısızlığın son olmadığını kabul edecek güce ve cesarete de ihtiyacımız var. Aksine hatalar büyümemizi sağlayan muhteşem öğretmenlerdir. Hatalarımızı birer bilgelik kaynağına çevirmeyi öğrenmeliyiz.

Başlangıç ve bitiş olguları birbirine çok yakındır. Hayat kendi döngülerine sahiptir. Kışın her şey son bulur ve baharda tekrar başlar. Lao Tzu şu sözünde çok güzel anlatmış: “Tırtılın son dediği şeye dünyanın geri kalanı kelebek diyor.”

Olduğumuz yer işte bu, sonsuz bir bitiş ve mutlak bir başlangıç. Öyle ya da böyle, hiçbir şey başlamaz ve hiçbir şey bitmez. Ardı ardına gelen işler vardır. Pablo Alboran şöyle hatırlatıyor:

“Sona gelmek, bitti demek değildir. Çoğu zaman bir şeyin sonunun yeni bir şeyin başlangıcı olup olmadığını merak ederim. Bu da beni yeniden başlamaya iten güçtür.”

Yeniden başlamak için gereken gücü bulmak buna değeceğine inanmamızı sağlar. Yalnızca yaşayarak yaşama sanatını deneyimleyebilir ve bilebiliriz. Hayatın nabzını duymak için yeni yollar aramak gerek. Kendimizi yenilemek ve yeni gerçekler keşfedebilmek için. Tıpkı Mark Twain’in dediği gibi:

“Bundan yirmi yıl sonra yaptığınız şeyler yüzünden değil yapmadıklarınız yüzünden pişman olacaksınız. Çözün düğümleri. Güvenli limandan uzaklara açılın. Rüzgârları yakalayın. Keşfedin. Hayal edin. Bulun.”

Hiçbir şeyin sonsuza dek sürmediğini unutmayın. Sonlar ve kayıplar hayatın bir parçasıdır. Önünde sonunda bir gün yeniden başlamaya ihtiyacımız olacak. Bu hataları düzeltmek, eylemleri düzenlemek ve yeniden hedefler koymak için doğru zaman. Yeniden başlamak sihri ortaya çıkarır; duyguları ve fırsatları…