Yazılı ve Görsel Medyada Çıkan Vahşet Haberlerinden Etkilenen Çocuğunuza Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Yazılı ve Görsel Medyada Çıkan Vahşet Haberlerinden Etkilenen Çocuğunuza Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

168
0
PAYLAŞ

Son dönemde ülkemizde şiddet içerikli olayların artışıyla beraber yazılı­ görsel basın ve sosyal medyada duygusal açıdan zorlayıcı pek çok fotoğraf video ve haber içeriğiyle karşı karşıya kalmaktayız.

Çocuklar da tüm yayın organları aracıyla tekrar tekrar maruz kaldıkları bu görüntülerin kendilerinin ve ailelerinin başına gelebileceğini düşünüp kaygı duyabilmekte ve kendilerine göre korku dolu fikirler üretebilirler. Yetişkinler olarak bizlerin de baş etmekte zorlandığımız bu süreçte çocuklarımızla bu gibi durumları nasıl paylaşmamız ve nelere dikkat etmemiz gerektiği ile ilgili bazı ip uçlarını sizlerle paylaşmak istiyoruz. 

●Olaylar karşısında mümkün olduğunca sakin olarak çocuğunuzun bu durum karşısında ne kadar etkilendiğini anlamaya çalışın. Açıklamalarınız güven verici olmalı ve korkutucu düşüncelerin arttırılmamasına dikkat edilmelidir. Yaşanan bu üzücü olayı çocuğunuzla paylaşırken konuyla ilgili bütün bilgileri paylaşmak yerine çocuğun merak ettiği kadarını yaşına uygun anlayabileceği bir dille anlatmanız yeterli olacaktır. Bilgilerin tüm açıklığıyla paylaşılması çocuk için duygusal açıdan zorlayıcı olabilir.

●  Eğer çocuğunuz bu olayları televizyon veya sosyal medya aracılığıyla takip etmek isterse mümkün olduğu ölçüde onların yanında olmanız hem karşılaştıkları içeriklerden haberdar olmanız ve gerektiğinde sınırlamanız, hem de konuşma ihtiyacı duyduğunda orada olabilmeniz açısından önemlidir.

●  Bu süreçte çocuğunuzun yaşanan olaylar karşısında kendisini üzgün, kızgın ve korkmuş hissetmesi son derece doğaldır. Onlara güvende olduklarını hissettirmek ve hem onların sizlerle duygulularını açıklıkla paylaşmaya teşvik etmek hem de sizlerin onlarla duygularınızı paylaşabilmeniz kıymetlidir.

●Çocuklar her zaman duygularını sözel olarak ifade edemezler. Özellikle küçük yaştaki çocuklarda ebeveynler çocukların davranışlarına, oyunlarına ve yaptıkları resimlere dikkat ederek bu olaylara nasıl anlam verdiklerini öğrenmeye çalışabilirler.

●  Sorularını açıklıkla yanıtlamaya çalışın.

●  Çocuğunuzu bilmesi gereken bilginin fazlasından koruyun.

●  Kötü durum senaryolarını çocuğunuzun yanında konuşmaktan kaçının.

●  Yaşanan travmatik olayların ayrıntılı görüntülerinin izlenmesi ve dinlenmesine sınırlama getirin.

●  Günlük rutininize olabildiğince bağlı kalmaya çalışın.

Bu süreç içerisinde aşağıdaki belirtiler görüldüğü takdirde bir uzmandan yardım almanızı öneriyoruz:

● Uyku ve yemek düzeninde bozulma.
● İsteksizlik ve rutin aktivitelere olan ilgide azalma.
● Olayı hatırlatan şeylerden aşırı kaçınma.
● Olaylar karşısında hissizleşme.
● Aşırı hareketlilik.
● Vücutla ilgili ağrı ve endişelerin fiziksel bir sebep olmadan artması.
● Tuvalet alışkanlıklarında gerileme.
● Kayıp endişesi sonucu aile bireylerine aşırı yapışma.