Yatcaz Kalkcaz Hop Lgs

Yatcaz Kalkcaz Hop Lgs

33
0
PAYLAŞ

Merhaba,

LGS’ye 1 Gün Kaldı

Bugün ve yarın bir çok yerde altta yer alan önerileri okuyacaksınız. Aramızda kalsın ama bu yazı kesinlikle onlardan bir tanesi değil.

Ben size erken kalkın, evraklarınızı önceden hazırlayın, ne giyeceğinize bir gün önceden karar verin…….Çok fazla sıvı tüketmeyin sonra sıkışırsınız…..Metni değil önce soruyu okuyarak başlayın. Bilmediğiniz soruda takılıp kalmayın, gerekirse turlama yapıp en iyi olduğunuz dersten başlayın. Aman kodlamaya dikkat edin demeyeceğim………

Bugün anlatacaklarım sadece yarın ile ilgili olmayacak bu defa yarınlarımızı konuşmak istiyorum.

“Önce Anne ve Babalar”

Uzun süredir beklediğiniz gün gelip çattı, umutlarınız beklentileriniz büyük. Ne yazık ki büyük bir kesim için beklentiler gerçekleşmeyecek. yarın ki sınav ile o gün belirlenmiş soru tiplerinde başarılı olan öğrenciler belirlenecek. Büyük kısmımız hedeflerimizin uzaklarında okullara yerleşecek. Bazılarımız küçük puanlarla hedeflerimizi yakalayamayacağız. Bir eksik soru, bir fazladan yanlış, minicik bir işlem hatası, kıyıda kenarda saklanmış bir bağlaç bizi hedeflerimizden uzaklaştırı verecek. Hayallerimizi parçalayıp elimizde olanla yetinmeye çalışacağız.

Öncelikle bu aslında bir geçmiş olsun olsun, daha kötüsü olabilirdi buna da şükredin tarzında bir mektup değil. En azından sınava bir gün kala bu tarz bir yazıyı bir eğitim danışmanı kaleme almaz. Dünyanın en güzel, en zeki en iyi kalpli çocu(klarının)ğunun anne ve babalarısınız istekleriniz  onların İYİLİĞİ için onların mutlu olması, yüzlerinde fazladan bir parça daha tebessüm oluşması geleceklerinde bugün tanımladığımız rahat bir yaşam için gerekli olan asgari niteliklere sahip olmaları kaygısından başka bir şey değil. Bildiğimiz en iyisini veya iyisini onlar için istiyoruz.

Ama gerçekten bildiklerimiz onlar içinde en iyisi mi?

  • Albert Einstein
  • Darwin
  • Westinghouse
  • Steven Spielberg
  • Elvis Presley
  • Michael Jordan
  • Pablo Picasso

 

Yukarıda ki simlerin hepsinin ortak özellikleri ne biliyor musunuz?

a) Çok Ünlü olmaları

b) Eğitim hayatlarında başarısız olmaları

c) Hayallerine tutku ile bağlı olmaları

d) Mücadele azimleri

hangi şık mı doğru?

Elbette HEPSİ.

“ve günün kahramanları gençlerimize”

Bırakın artık sürekli kendinizden şüphe etmeyi, çalıştınız çabaladınız. İstekleriniz, hayalleriniz ve bugüne kadar öğrendiklerinizle gündüzünüze gecelerinizden aşırdığınız vakitleri de ekleyip elinden gelenin en iyisini yaptınız. İnsanlık tarihinde hiç bir zaman bu kadar emek hiç bir vakit karşılıksız kalmadı. Bilmelisin ki vakti tamam olduğunda her emek, her alın terinin karşılığını hayattan tas tamam alırsın. Belki bir parça geç, biraz bekletmiş olur ama olur.
Her zaman zirvede orayı HAK EDENLER için fazladan bir kişilik yer vardır.
Sen yeter ki hayallerine tutun mücadele etmekten ve istediklerine kavuşmak için çalışmaktan vazgeçme.

Mitat ÖZDER