Yaşlanmak Tarih Oluyor

Yaşlanmak Tarih Oluyor

101
0
PAYLAŞ

Amerikan Mayo Clinic uzmanları, yeni geliştirdikleri bir ilaç sayesinde fonksiyonlarını yerine getirmeyen yaşlı hücreleri vücuttan atarak fareleri daha uzun yaşatmayı başardı.

 

Yaşlanmayı yavaşlatan ve ömrü uzatan ilaçlar, mucize olmaktan çıkıyor. ABD’deki The Mayo Clinic Üniversitesi uzmanları fareler üzerinde uyguladıkları yeni bir ilaçla, hayvanların ömrünü yüzde 35 uzatmayı başardı. Yaşlanmış hücreler üzerinde araştırmalar yürüten ekip, bu hücrelerin insan ve hayvanlarda kalıcı hasar bıraktığına dikkat çekerken, hastalıklara neden olduğunu ortaya çıkardı. Bu hücrelerin vücuttan atılmasının farelerin ömrünü uzattığı belirlenirken, böbrek fonksiyonlarını iyileştirdiği, kalbi güçlendirdiği, kanser ihtimalini azalttığı ve katarakt tehlikesini düşürdüğü ortaya çıkarıldı. Araştırmayı yürüten ekipten  Darren Baker, “Yaşlanmış hücreler vücutlarından çıkarılan farelerin ömürleri yüzde 25 ila 35 oranında uzadı” dedi. Baker, 6 ay gözlemlenen farelerin sağlık durumunda iyileşmeler olduğunu da kaydetti. 

İntihar geni:

Yaşlanmış hücreler, bölünmeye son verirken, vücuttaki fonksiyonlarını da zaman içerisinde kaybediyor. Bu hücrelerden bazıları doğal yollarla vücuttan atılırken, bazıları zaman içerisinde farklı organlarda birikerek bu organlara zarar vermeye başlıyor. Ekibin ürettiği ilaç yardımıyla, yaşlanmaya ve vücutta tümör oluşumuna neden olan “intihar geni”nin kolaylıkla etkisiz hale getirildiği açıklandı. Baker, “Biz yaşlanmış hücrelerin, yaşla birlikte doğal dokularda birikmeye başladığını biliyorduk. Bunları fareler üzerinde yok ederek sonuçlarını görmek istedik” diye konuştu.

BİR CEVAP BIRAK