Yaşamla ilgili 7 Gerçek

Yaşamla ilgili 7 Gerçek

547
0
PAYLAŞ

Budist rahipler, artık yetiştiğini düşündükleri bir öğrencilerini, yola çıkmadan önce yanlarına çağırdılar. Başrahip öğrenciye tek bir soru sordu: “20 yıldır buradasın, neler öğrendin?”

“Yedi gerçek öğrendim” dedi öğrenci.

“Say” dedi başrahip, “birincisi……”

“Dostluklar ikiye ayrılır, kalıcı dostluklar ve geçici dostluklar. Hayatta bir zorluk ortaya çıktığı anda bozulan dostluklar daha çoktur, kalıcı dostluklar çok azdır.”

“ikincisi….”

“Insanların çoğunluğu kalplerini ve beyinlerini geçici değerlere ayırmışlar. Bu değerler uğruna kendi gerçek niteliklerinden taviz vermekten, kötü şeyler yapmaktan çekinmiyorlar.”

“Üçüncüsü”

“insanlar amaçlarına ulaşmak için birbirini ezmekten çekinmiyorlar. Oysa başkasına kötülük yaparak elde edilen her şeyin geldiği gibi ellerinden gideceğini bilmiyorlar.”

“Dördüncüsü….”

“insanlar gerçekte tek bir anlamı, önemi olup olmadığını hiç düşünmedikleri, fakat değerli ve anlamlı saydıkları şeyler yüzünden birbirlerine zarar veriyorlar. Bu şekilde hayatı birbirlerine zehir etmeye alışmışlar.”

“Beşincisi”

“Herkes yanlışın nedenini, başarısızlığın nedenini başkalarında arıyor. Kimse, başına ne geldiyse aslında kendi yüzünden geldiğini anlamıyor, kendi suçunu, yanlışını kabul edip düzeltmiyor.”

“Altıncısı….”

“insanlar helal lokmanın ve bölüşmenin değerini bilmiyor. Vicdanları ve mideleri arasında kaldıkları zaman midelerini tercih ediyorlar.”

“Yedincisi…”

“insanlar, bir şeye dayanmadan yaşama gücünü bulamıyorlar. Bu yüzden çoğu zaman anlamsız şeylere sarılıyor, güveniyorlar. Asıl sarılmaları, güvenmeleri gereken, belki de tek duygunun Sevgi olduğunu anlamamakta ısrar ediyorlar.”

“Güle güle” dedi başrahip; “artık yola çıkabilirsin, yolun açık olsun…..”