Yasamayi Ne Zaman Unuttuk?

Yasamayi Ne Zaman Unuttuk?

200
0
PAYLAŞ

Kontrol seviyorsun değil mi? Belki de bu soruya cevabın sadece ‘yok canım, nereden çıktı’ olacak. ‘Ben özgür ruhum öyle kontrole gelemem’. Peki niye herşeyi kontrol altında tutmaya çalışıyorsun dostum? İsteyerek veya istemeyerek, bilinçli veya bilinçsizce… İşe ve eve bildiğin yoldan gidip geliyorsun ki trafik sıkışsa bile tahmini süreyi kestirebiliyor ol…Hafta sonları aman karşıya geçme, çok riskli, ya saatlerin yolda geçerse…Hep kendi yakanda kal, mahalleden çıkma.

Market mümkünse hep aynı olsun, rafların koridorların yerini bil, zaman kıymetli. Pazarcın hep aynı olsun ki aldığın sebze&meyveyi şansa bırakma, hep aynı tadda olsun…

Gideceğin bir tatili en ince detayına kadar araştır ve adım adım planla, sakın ha karşılaşabileceğin yeniliklere acık olma…

Çevrendeki kisilerin mutluluğunu da kontrol etmeye, organize etmeye çalış. Birbirlerini sevmeleri senin görevin, hata yapmadan, üzülmeden yaşamaları da. Hasta dahi olmasınlar. Seninle ilgili bir araya gelecek olurlarsa huzur bulma. Herkesi mutlu etmek pahasına ortamdan hiç birşey anlama. Onlar seni sosyal kelebek sansın ama sen orada kim kimden sıkılmış, kim kimle ortak payda bulamaz onu farket ve doğru kişileri doğru kişilerle buluştur.

Kork, yeni bir adım atmaktan kork…Yalnız kalacağım diye kork, seni mutsuz eden, seni değiştirmeye çalışan veya sömüren adam veya kadın kişisiyle olmaya devam et. Ayrılma…Yalnız kalabilirsin çok tehlikeli veya ilk boşanan aile çocuğu senin çocuğun oluverir falan…Sana acı veren anılarından sıyrılma, yeni bir ilişkiye başlama…Kapı bile açma…Şimdi yeni birisi, yeni alışkanlıklar falan, kontrol edemeyeceğin bir başka yetişkin, ne gerek var…İstiyor gibi yap, öyle düşün ama açık olma.

Evini değiştirmekten kork, yeni eşyalar almaktan kork. Ertele hayatını yahu, şu an yeniliklere açık değilsin.

İs aramaya bile yeltenme, geçtim değiştirmeyi. Farkettiysen istifa edip gönlünden geçeni yap demiyorum bile…Ya yeni is yerinde seni sevmezlerse, ya patronun daha manyak çıkarsa? Ya anlaşamazsan ve ayrılman gerekirse? Yeni bir iş daha bulman kim bilir ne kadar sürer? Malum ülkenin ekonomisi git gelli.

Tatil mi? Hep aynı yere git, öyle alıp başını gitme sakın, tali yollara falan girersin kaybolursun aman diyim…Yeni yerler keşfetme, bilinen ve denenmiş her zaman iyidir…

İyi mi?

Ah be dostum…Yavaş yavaş ölüyorsun…Hayat senin tasarladıkların, aile öğretilerin ve başkalarının tecrübelerinden çok daha fazlası değil mi sence de?

Hadi harekete geç, yık duvarlarını aç kapılarını yeniliklere…Korkma bırak hayatı, aksın…

Yaşamana bak, keyifle yaşamana…Mutlu olduğun şeyleri keşfet, onları yapmaya bak, mutsuz olduklarından uzaklaşmaya…Hiçbir şeye esir olma…Nefes almayı hatırla, geceleri huzurla uyumayı.

Düşün, senin önceliklerin neler? Seni mutlu eden ne var şu hayatta? Ailenle vakit geçirmek, yalnız kalmak, seyahat etmek, yeni insanlarla tanışmak, sosyal sorumluluk projeleri, spor, kitap okumak, ferah bir ev, yeni bir iş? Seni ne mutlu edecek?

Ara, bul ve uygula! Hadi artık lütfen sadece yaşa…