Yaşam Kitabı

Yaşam Kitabı

129
0
PAYLAŞ

Bir kitap arıyorsunuz. Ama siz bile hangisi olduğunu bilmiyorsunuz. Konusu, adı, yazarı, yayınevi, hiçbiri belli değil. Sadece hissediyorsunuz. Onu bulduğunuzda her şey yerli yerine oturacak. Hayatınızın önemli bir amacı gerçekleşmiş olacak. Onu bir kütüphanede bulacaksınız ya da internetten satış yapan siteden e-postayla gönderilen kitap listesinde göreceksiniz. Belki bir sahafın karanlık bodrumunda, indirimli kitapların arasında ona rastlayacaksınız. Yıpranmış olacak. Belki de hiç bulamayacaksınız. Ancak kesin olan şu ki, o kitap bir yerlerde sizi bekliyor. Bundan eminsiniz.

Büyük bir kitabevinde dolaşıyorsunuz. Belli bir kitap aramıyor, sadece bakıyorsunuz. Yan taraftaki bölüme geçtiniz. Büyük bir sepetin içindeki kitapları dikkatle incelemeye başladınız.

Kitaplarla ilgili izleniminiz nedir? Cevap verirken kitapları yazarına, başlığına ya da türüne göre değil, içeriğine göre tarif edin.

 

 ———-0——–0———-0———0———0———0——–0——-0——-0——-0——-0——-0——–0——-0——-0——-

Okumak zevk veren bir uğraştır. Ama yine de bir miktar çaba gerektirir. Televizyon ya da müzik çalarken farklı şeylerle de uğraşabilirsiniz. Ama kitap okurken başka işler yapamazsınız. Çalışma hayatı da benzer odaklanma gerektirir. Zamanınızı ve enerjinizi sadece işe ayırmak zorundasınızdır. Dikkatinizi çeken kitabı tarif ederken, işinizden neler beklediğinizi de anlatmış oluyorsunuz.

Yüreğinizi coşturan bir aşk hikayesi miydi, yoksa sizi güldüren güzel esprilerle mi doluydu? Eğer bunun için size maaş ödeyecek birini bulursanız gülmek iyi bir meslektir.

Yoksa kitapları zihninizi geliştirecek bilgilerle dolu olarak mı tanımladınız? Siz patronun hayalindeki mükemmel elemansınız. Ama dikkat edin bir gün hayatınızda, iş dışında hiç bir şeyin yer almadığını fark edebilirsiniz.

Eğer kitabın tarifi çalışma ortamınızla örtüşüyorsa, şu anki işinizden memnun olduğunuz anlamına gelir. Ama tam tersi ise, kitapçılarda oyalanmayı bırakıp iş ilanlarına bakma zamanınız gelmiş demektir.

Kaynak: Kokoloji