Yaşam enerjisinin parlayan yıldızı: Tai Chi

Yaşam enerjisinin parlayan yıldızı: Tai Chi

87
0
PAYLAŞ

İçsel hareket sanatı olan Tai-Chi, “Yüce nihai / Yüce kutuplar” anlamı taşıyor. TaiChi’nin düşünsel kökleri ise Taocu kadim felsefesine dayanıyor.

TaiChi’nin yüzyıllar boyunca uygulanıyor olmasının üç temel amacı bulunuyor:

 1. Etkin sağlık sistemi,
 2. Evrenle bütünleşme hedefindeki ruhsallık
 3. İçsel savunma sanatı.

Günümüzde çoğunlukla sağlık ve uzun yaşam amacıyla kullanılan bir terapi olarak öne çıkıyor ve tanıtımı yapılıyor.

Tai-Chi’nin faydaları ise fiziksel ve zihinsel

Tam bir gevşeme ve kaslarda olabildiğince yumuşaklıkla uygulanıyor. Farkındalığı artıran hareketli bir meditasyon yöntemi olan Tai-Chi, düzenli yapıldığında vücutta daimi akupunktur etkisi yaparak bedenin sahip olduğu iyileştirme potansiyelini uyararak harekete geçiriyor ve uzun vadede yaşam kalitesini artırıyor.

Qigong, kişisel düzeyde bir disiplin

TaiChi görünürlüğündeki sadelik, akıcılık ve basitliğin aksine öğrenilmesi sabır gerektiren, sadece soy ağacına sahip yetkin bir eğitmenin gözetimi altında çalışılarak öğrenilebilen bir sanat. Çok ileri yaşlarda bile Tai-Chi çalışılabiliyor.

TaiChi aynı zamanda en üst seviyede Qigong çalışması olarak adlandırılabiliyor. Qigong, sükuneti, konsantre ve düzenli nefes alıp vermeyle bütünleştiren kişisel düzeyde bir disiplin. Her yaştan ve farklı sağlık seviyesindeki insanlar tarafından yetkin bir eğitmen gözetiminde uygulanabiliyor.

Günümüzde ise binlerce farklı Qigong’un varlığı, hatta aynı isimde anılan ama temelde birbirinden farklılık gösteren birçok Qigong formunun olduğu biliniyor. Qigong formlarından bazıları sadece belirli çevrelerce çalışılırken bazıları ise geniş kitleler tarafından çalışılan popüler formlar olarak öne çıkıyor.

En çok bilinen Qigong çalışmalarından bazıları şu şekilde:

 • 5 Hayvan Qigong’u (Wu Qin Xi),
 • Kas Tendon Değişimi Qigong’u (Yi Jin Jing),
 • 8 Brokar (Ba Duan Jin),
 • 6 Şifalı Ses (Liu Zi Jue),
 • TaiChi Qigong,
 • Wudang Bahara Dönüş Qigong’u (Wudang Hui Chun Qigong),
 • İpek Eğirme (Chan Si Jing)
 • Ağaç Duruşları (Zhan Zhuang)