“Yaşadığımız hayat bir bilgisayar oyunu” Elon Musk

“Yaşadığımız hayat bir bilgisayar oyunu” Elon Musk

224
0
PAYLAŞ

Elon Musk, yaşadığımız hayatın bir bilgisayar oyunu olduğunu söyledi. Elon Musk,  Dünya’nın bir numaralı elektrikli arabasını üreten Tesla şirketinin sahibi,  Türkiye’ye hizmeti durduran Paypal’ın kurucusu ve sahibi, aynı zamanda roket şirketi ile aynı roketi tekrar tekrar kullanarak uzaya gönderen SpaceX şirketinin de kurucusu ve sahibi olan kişi.

Elon Musk’a göre Tesla arabanız yoksa üzülmeyin, fark etmiyor, çünkü hepimiz bir sanal gerçeklik içerisinde yaşıyoruz.

Simülasyon hipotezine göre yeterli seviyeye ulaşan her medeniyet evrenin simülasyonlarını oluşturma eğiliminde. Ve Evrende yüzbinlerce milyar galaksi olduğu için, ve her birinde de milyarlarca yıldız olduğundan bizden daha gelişmiş medeniyetlerin olma olasılığı çok yüksek, bu da büyük ihtimalle bazılarının gerçekliği taklit ettiklerini gösteriyor.

Elon Musk’a göre matematiksel olarak simülasyon olmama olasılığımız çok düşük.

Elon Musk bütün bu düşüncelerini insanoğlunun son birkaç on yıldaki ilerleyişine bakarak savunuyor:

“Kırk yıl önce en iyi oyunumuz Pong idi. İki tane dikdörtgen ve bir tane nokta. Oyunlar böyleydi yani. Şimdi 40 yıl sonra, foto gerçeklikli, 3 boyutlu gerçek hayat simülasyonları içerisinde milyonlarca insan aynı anda oyun oynayabiliyor. Ve her sene bu daha iyiye gidiyor. Bu gelişme hızını düşünürseniz çok yakın zamanda oyunla gerçek hayatı ayırdetmek imkansız hale gelecek.”

Eğer yaşadığımız hayatın Sims oyununun biraz daha gelişmişi olduğunu düşünmek size çok iyi bir şey gibi gelmediyse üzülmeyin. Çünkü Musk’a göre simülasyonda olmamız iyi bir şey.