Yaratıcılığı Tetiklemenin Yolları

Yaratıcılığı Tetiklemenin Yolları

81
0
PAYLAŞ

Epeydir yeni bir şey üretmeyen yazarlar hakkında sıkça duyduğumuz bir olgudur writer’s block. “Yazar tıkanması” olarak dilimize çevrilen bu söz, aslında sadece edebiyat alanında değil, yaratıcılık gerektiren tüm işlerde karşımıza çıkabilen, doğal ve insani bir durumu tanımlıyor. Ama paniğe gerek yok; ne kadar can sıkıcı olursa olsun, bu durum üretkenliğimizi yitirdiğimizin göstergesi değil. Sadece beynimizin biraz nefes almaya, hayal gücümüzün ufak bir iteklenmeye ihtiyacı olduğunun sinyali…

Hareket etmek
Okuldaki teneffüsler sadece ihtiyaç molası değil, beyni de dinlendirme arasıydı. Yetişkin olduğumuzda da bu teneffüslere ihtiyacımız değişmiyor aslında, ama biz bu ihtiyacı görmezden gelmeyi ya da hep acil olan birtakım işlerin ardına iteklemeyi çok iyi beceriyoruz. Oysa, biraz hava almak, şöyle bir dolaşmak, fiziksel olarak gerekli olduğu kadar, beynin de düşünme, sınıflandırma, yeni fikirler bulma yetilerinin önünü açıyor. Dışarı çıkmak zor mu göründü, trafik üstünüze üstünüze mi gelecek? O halde sevdiğiniz bir şarkıyı açıp kendi kendinize dans edin ya da örneğin Wii gibi, hareketli bir oyun oynayın.

Not tutmak
Neredeyse her şeyin çaresi olarak sunulan bir maddeden bahsetmemek olmazdı: Aklınıza gelen her şeyi not edin. Ne zaman ihtiyaç duyacağınız ya da o notun size sonradan neler çağrıştıracağı hiç belli olmaz. Notlarınıza dönüp bakmak da bu öneriye dahil.

Adımlarınızı takip etmemek
Hayır, yanlış okumadınız. Bir şeyi yapış yolunuzu tekrar takip etmeye çalışmak sizi orijinal bir sonuca götürmeyecek. Üstelik muhtemelen ortaya çıkan fikir, eski fikrinizin kötü bir kopyası olacak. Hep yeniliklerin ve taze ilhamın peşinde olun.

Bütünü değerlendirmek
Sadece yaratıcılığınıza değil, bir bütün olarak kendinize odaklanmak, nerede ve neden tıkanma yaşadığınızı çözmeye yardımcı olur. Belki sorun hayal gücünüzde değil, kafanızı meşgul eden tamamen gündelik bir sıkıntıdadır. Bunu bulursanız, çözebilirsiniz de.

Gülmek
Kendinizi hiç sınırlamadan, kahkahalarla gülün. Gülmenin kalbe, akciğerlere ve kaslara faydalı olduğu kadar stresi de azalttığı biliniyor.

Oyunlara izin vermek
Gün sonuna kadar çok değişik bir fikir bulmanız gerek, öyle mi? Ne yazık ki gerçek yaratıcılık özellikle kısıtlı zamanları hiç sevmiyor, çünkü zorunluluk hissi onun en azılı düşmanı. O halde biraz kendiniz için çalışın, daha doğrusu kendiniz için eğlenin. Keyif aldığınız bir şeyler yapın, boş bir sayfa alıp çizdiklerinizin sizi nereye götüreceğini görmek, gitarı elinize alıp öylece tıngırdatmak ya da boş bir sayfa açıp parmaklarınızı klavye üstünde gezinmeye bırakmak, sizi çok enteresan yerlere götürebilir.

Esnemek
Uyumak yok! Ama dilediğiniz gibi esneyebilirsiniz. Esnemenin, başka pek çok yararının yanı sıra, bilinç ve odaklanma yetisini artırdığı kanıtlandı. Uykunuz olmasına bile gerek yok, esnemek bulaşıcıdır ve bu yazıdan bile size bulaşabilir.

Kaynak:Creative Blog