YARALARIMIZ BİZE NE ANLATIYOR?

YARALARIMIZ BİZE NE ANLATIYOR?

143
0
PAYLAŞ

İçimizde yarası olmayan yoktur. Hayatın içinde olan ve herkesin başına gelen; kimisi için talihsizlik, kimisi için travma, kimisi için de yara denecek olaylar mevcut. Ben bu konuya yara diyerek değinmek istiyorum. Yaralar, kendi kendine iyileşir. Bu yaralar bize çok şey öğretiyor. Bir düşünsenize yaşadığımız atlattığımız her krizde güçlü tecrübeler kazanmadık mı?

Peki, bu yaralar bizim başımıza neden geliyor? Aslında bu bir döngüdür.  Hayatımızda bir şeyler biter, buna üzülürüz. Daha sonra yeni bir şeylerin başladığına şahit oluruz. Hatta iyi ki bunu yaşadım, dediğimiz zamanlar bile olur.
Dolaylı olarak katıldığım bir seminerde dertler için dalga deniyordu. ‘Dalgaları asla durduramazsınız ama onlarla sörf yapabilirsiniz.’ Harika bir cümleydi. Ben de bu konuyu ele almak istedim. Başımıza gelen olaylar bizi sürekli aşağı çekiyor, üzülüyoruz, bazen yorganın altında saklanmak istiyoruz. Ama onunla mücadele ettiğimiz zaman ve o gelen dalgada sörf yaptığımız da inanılmaz bir haz duyuyoruz.

Başımıza gelen olaylarda farkındalık bilincinde olsak bu kadar üzülür müydük? Suçlamak, kaçmak çok kolay, bu durumla baş etmek ve hayatımıza girecek yeni şeyleri karşılamak ise kaçınılmaz bir zevk. Her sorunun bir çözümü vardır. Bunu arayıp, bulmak bizim elimizdedir.

Mesela ağaçlar yeşerir, sararır ve sonra ölür. Bizim döngümüzde bu şekilde; hayatımızda bir şeyler olur, ölür daha sonra yenileri gelir. Bu sürece izin vermemiz gerekiyor. Kaçmak hiçbir zaman çözüm değil, zaten kaçamayız.

Başımıza gelen her güzel şeye seviniyoruz, kötü olan şeyi de kabul etmeliyiz. Hayatımızı sahiplenmeli ve sorumluluğu üstlenmeliyiz. Oluşan yaralarımız kendini bir şekilde iyileştirecektir, tuz basmak yerine yaralarımızı sevip, iyileşmesi için zaman tanımalıyız.

Başınıza gelen bir kriz için heyecanlandığınızı düşünsenize; bir tecrübe daha geliyor, bakalım bunu nasıl yeneceğim, neler öğreneceğim desek ve bunda başarılı olsak hayatımız daha güçlü olurdu. Aldığımız darbelerden çok kendimize yaptığımız haksızlıktan dolayı bu kadar güçsüz kalıyoruz. Ayağa kalkmak kolay değil ama geçmeyecek dediğimiz hangi olay geçmedi?

Kendimizi sevmeyi, değer vermeyi ihmal etmemeliyiz. Biz kendi hayatımızda çok güçlüyüz ve harikayız. Tek başına ayakta durabildiğimiz sürece yalnızlık hiçbir zaman can acıtmayacaktır. Çünkü farkındalıklar ve çözümler yalnız kaldığımız zaman ortaya çıkıyor. Kendimizle baş başa kaldığımız da önümüzü daha iyi görüyoruz. Yara aldığınızda dünyanın sonu gibi hissetmeyin, dünyanın sonu gelmiyor, sizde bir şeyler bitiyor, bitiyor ki sonrasında yeni bir şeyler gelecek. Hayatınıza yeni gelecek şeylere izin verin.

Zeynep TÜRKOĞLU
Halkla İlişkiler ve Tanıtım Uzmanı
Yönetici ve Takım Koçu