Yapay Zeka Karşıtlığı Artıyor

Yapay Zeka Karşıtlığı Artıyor

114
0
PAYLAŞ

Geçen hafta aralarında Elon Musk, Stephen Hawking gibi isimlerin bulunduğu 16.000’den fazla kişinin otonom robotlara karşı olan bir mektubu imzaladılar.

İmza atanların başında gelen isimlerden yapay zeka üzerine çalışmaları ile ünlü ayrıca Intelligent Systems at the University of California’nın kurucusu Stuart Russell, 100’den fazla ülkede kullanılan yapay zekayı araştırdığı “Artificial Intelligence: A Modern Approach” isimli kitabını yayımladı.

Geçtiğimiz bir kaç ayda Russel araştırmacıları yapay zekanın potansiyel tehlikelerine karşı dikkat çeken mektup yazmıştı. 2015 ocak ayında başlayan bu girişim sadece yapay zeka üzerine araştırma yapan bilim adamları tarafından gereksiz bulunmuştu. Russell’a göre yapay zeka bazlı gözetim sistemleri şu anda teknolojinin eşi benzeri görülmemiş çalışmaları. Bunların getirdiği potansiyel tehlikelerde yok değil.

Henüz benzer çalışmalar denenmediğinden ötürü bazı beklenmeyen sonuçlar görebiliriz. Şu anda yapay zekanın insan zekasına adapte olabilmesi mümkün değil. Ancak bu zekayı ele alış tarzımız ve yapay zekaya işleme çalışmaları hızla ilerlemekte. Bilinci yapay zekaya uygulama çalışmaları bile henüz emekleme evresinde olmasına rağmen akıllara durgunluk verecek derecede.

Russell, Google’ın veya diğer arama motorlarının birer yapay zeka olabileceğini söylüyor. Ancak oldukça basit karakterde olsalar da sonuçta onlarda birer yapay zeka.

Kaynak silikonvadisi