Yapabilirsin

Yapabilirsin

126
0
PAYLAŞ

Soğuk… Sokak tenha, birkaç sokak köpeği eşlik ediyor yürüyüşüne. Saçları savruluyor rüzgârda, belli ki içinde bir yerlerde de savrulmuş her şey. Gözlerinden süzülen hayal kırıklığı ıslatıyor yanaklarını, ıslandıkça daha da soğuyor yüzü, soğuyor yüreği…

Az önce kapıyı çarparak çıktığı evde yapayalnız hissediyordu kendini. Anlamıyorlardı… Dinlemiyorlardı… Sürekli onlar konuşuyor, her şey senin mutlu bir geleceğin olsun diyerek, yaptıklarının sebebini bu söyleme bağlıyorlardı.

Neydi mutlu gelecek?

Kendisine ait olmayan bir hayali mi gerçekleştirmekti? Koşullandırılmış, kısacık zamanlara sıkıştırılmış sevgi kırıntılarında avunmaya çalışmak mı? Çok para kazandığı ama sevmediği bir işi mi yapmaktı?

Çok sevdiğim sporu yapacak vaktim yok. Müzik dinlemek, dans etmek gibi beni özgür hissettiren faaliyetleri yapmak mı? Ne mümkün! Sınavı kazanmak için dişimi sıkmam ve sevdiğim hiçbir şeyi yapmadan test çözmem gerektiğini söylüyorlar. Üstelik mutlu geleceğim! için motive bir şekilde yapıyor olmamı bekliyorlar. Yeter artık! diye geçirdi içinden, özel ders aldığı öğretmeninin evine doğru ayaklarını sürüyerek yürürken…

Gençler, gençlerimiz… Yitip giden zamanlarda kaybedilmiş başlangıçlara mahkûm edilmesinler…

Ebeveyn olarak yapabileceklerimiz, bildiklerimiz ve bize yapıldığı kadarı ile sınırlı değil!

Gençlerimizi doğru tanıyarak başlamalı belki de; onlar bizim gibi değiller.

Özel bir toplantıda Ludovic Subran gençlerimizi tanımlarken şöyle demiş;

Bağımlılıkları yok, dünya vatandaşı olmayı önemsiyorlar. Dinlere ve ideolojilere uzaklar ama hayvan haklarına, çevreye, insan haklarına duyarlılar. Sosyal sorumluluk projelerini destekliyorlar. Algıları çok açık, çok hızlı öğreniyorlar. Sabah 9 akşam 5 tipi işlerde çalışmak istemiyorlar. Yaratıcı, yükselen trendi olan, uluslararası işler ile ilgileniyorlar. Teknolojiye ve iletişime sınırsız para harcayabiliyorlar, çünkü bu onlar için özgürlük demek…

Gençlere kendilerini doğru tanımaları için destek verin.

Onlar için önemli ve tatmin edilmediğinde mutsuz oldukları özellikleri neler?(özgürlük, sevgi, keyif, seyahat etme…)

Nasıl mizacı var?

Ne olduğunda daha motive?

Ne olduğunda motive değil?

Güçlü yanları neler?

Güçlendirilmesi gereken yönleri neler?

Hayali ne?

Bu sorulara bulduğunuz yanıtlardır sizi ona yakınlaştıran. Ve anlam veremediğiniz davranışlarının anlamıdır burada saklı olan.

Kendi hayallerinizi ona yüklemekten vazgeçin artık.

Yargılamadan ve eleştirmeden dinlemeyi deneyin bir de. İçerisindeki o muhteşem ışığı size açtığında anlayacaksınız aslında size bir kastı olmadığı sadece geçici ve zor bir dönemden geçtiğini.

Gençlerimizin sahip oldukları değerlere ve mizaçlarına göre meslek seçimi yaptıklarında ve bu konuda ebeveynlerinden gereken desteği aldıklarında, kanatlarını fark eder, başarı ve mutluluğa doğru uçarlar.

Kanatlanıp uçtuklarını izlemek istemez miydiniz?

Sevgi, umut ve barış ile…

Buket Özbek
Yaşam ve Öğrenci Koçu
NLP Master/ İzotomi Analisti