YA TUTARSA

YA TUTARSA

256
0
PAYLAŞ

Nasrettin Hoca, bir gün gölün kıyısına oturmuş. Çömleğinden çıkardığı kaşık ile yoğurdu göle karıştırmaya başlamış. Onu gören ahali şaşkınlıkla sormuş:

– Hocam, ne yapıyorsun öyle?
– Göle yoğurt çalıyorum!
– Göl hiç yoğurt tutar mı?
– Ya tutarsa?

Nasrettin Hocanın öyküleri ile büyümüş ve sanırım en az birini hiç unutmayan çok kişi vardır. Küçük yaşlarda bize gülünç gelen yaş aldıkça da ne kadar öğretici olduğunu anladım bu öykülerin. İşte bu yüzden ara sıra yine çocukluk kitaplarıma göz gezdiriyorum.

Yaşam boyunca hepimiz bir yerlere tutunur, çalışır, okur, gezer, dolaşır, güler veya ağlarız. Yaptıklarının ne için olduğunu anlayanlar yapacaklarına yön verebilenlerdir. Peki, hangisi bizim yaşamda karşılığımızdır?

Eminim ki, herkesin bu soru karşısında kesesinde hazır beklettiği cevapları vardır. Ama ben bu cevaplardan çok bunun arkasında yatan ve bizleri harekete geçiren düşüncelerin peşindeyim. Ne oluyor da bizi harekete geçiriyor?

Son dönemlerde takım koçluğu çalışmalarını yürüttüğüm bir hukuk bürosunda karşılaştığım durum, bir şeylerin değişmesi gerektiği ve bugüne kadar denenmeyen bir yöntem arayışında olmaları kadar aslında sonucun yeni yöntemle de değişmeyecek duygusunun içinde olduğudur. İnançsızlık ile yürütülen hangi eylem büyük hareketlere dönüşebilir ki?

Takım üzerine konuşmaya başlarken gündem, birden yöneticiye döndüğünde koçluk görüşmesi ile biraz yol aldık. Birkaç görüşme sonrasında inanç yerini umuda bırakmıştı. Kendi yaşamı için attığı adımların istediği sonucu vermemesi ile arka tarafta oturan düşüncelerinin sesi çevresinde hiçbir şeyin sonuca ulaşamayacağını fısıldıyordu. Onu susturmak istedi, kulaklarını kapatıp duymamayı denedi. Karşında olsa ne söylemek istersin dediğimde ‘Ya Tutarsa’ fıkrasını anlattı.

“Eğer burada durup daha ileri gitmeyeceksek, neden bu noktaya geldik?”
David Hume

İnsan olarak hepimizin zaman zaman inişleri olabiliyor. Hayat her zaman planlarda olduğu gibi sözünde duramıyor. Böyle zamanlarda durmak yerine biraz yavaşlayabilir, yeniden hızlanmak için aksiyonlar almalıyız. Önemli olan aksaklığın nerede ve nasıl olduğunu bulabilmek. Belki sizin hiçbir payınız olmadı. Yapmak istediğiniz şey ihtiyaçlara karşılık gelmiyordur, ya da biraz daha olgunlaşması için zamana ihtiyacı vardır. Kim bilir? Senin için neyin iyi olduğunu senden başka kimse daha iyi bilemez.

Eğer bu aralar sizde benzer umutsuzluk içindeyseniz biraz araştırma yapmanızı isteyeceğim. Ulaşacağınız sonuçlarda bugün dünyaya yayılmış büyük markaların ve onları hayata geçirenlerin hikâyelerini size yeniden denemeyi, pes etmemeyi ve tutkularınıza sarılmanızı fısıldayacaktır. Kimileri yetenek, doğuştan gelen özellik gibi şeyleri aktarsa da, eğer siz gerçekten bir hedef belirlediyseniz ona doğru ilerlemelisiniz.

Sevgiler,

“Başarı için önce kendinize inanmalısınız, daha sonra harekete geçmeli ve asla vazgeçmemelisiniz.” Bill Gates

Ender ERMİŞ
Yönetici Koçu