Ya İnovason Ya Ölüm

Ya İnovason Ya Ölüm

182
1
PAYLAŞ

Din denildiğinde benim aklıma kurallar bütünü geliyor. Bir amaç var ve bu amaca ulaşmak için uymamız gereken kurallar var. Bu şekilde ölümden sonraki hayatımızı (amaç) sonsuz bir güvence altına almış oluyoruz.

Günümüz iş dünyasında inovasyon bir din haline gelmiş durumda. Bu dinin sloganı ise “Ya İnovasyon Ya Ölüm!” Neden mi? Din kavramında nasıl ölümden sonraki yaşamımızı garanti altına almak için yaşamımızı şekillendiriyor isek İnovasyonda da şirketlerimizin geleceğini garanti altına almak için bu anda takılıp kalmamayı seçiyoruz. Gözlerimiz hep güneşin hangi renk doğacağını takip etmek ile geçiyor. İnsanın bir sonraki gün ne yapacağını ne isteyeceğini tahmin etmemiz gerekiyor. Bunu yapmazsak talihsiz bir hastalık yakamıza yapışmış gibi günden güne eriyip sonunda yok oluyoruz.

İş dünyasında hayati önem taşıyan ‘’İnovasyon’’ kavramını ‘’Din’’ kavramından farklı kılan şey ise kuralları koyan kişinin siz olması. Hayatta kalabilmek için düzeni bozmanız gerektiği. Biliyorum değişmek, düzeni bozmak rahatsız edici geliyor kulağa. Oysa İnovasyon dendiğinde Steve Jobs’ın MacWorld’de kitlelere el sallama töreni aklımıza geliyor ne de olsa. Ama gerçeklik kafa karışıklığı, uykusuz geceler,önemsiz ayrıntılar ve didişmeler ile dolu. İnovasyonun şık giyimli kibar konuşan mükemmel bir adam olmasını bekleriz . Oysa inovasyon sürecinin bunlarla ilgisi yok. Sorunsuz ve parıltılı değildir. Devamlı değişen hızı yakalamayı gerektirir. Devamlı çalışmaktan gözlerinin altında şişlikler oluşmuş birine benziyor. İnovasyon dünyaya tökezleyerek düşe kalka geliyor olsada zamanla olimpik bir beceri elde edebiliyor.

Peki iş hayatında ölümü değil yaşamı seçmek istiyorsanız nasıl bir yol izlemelisiniz? Korkmayın, sizi karmaşık sarmaşıkların arasına bırakmayacağım. Elbette bir yolu var.

İş modeli inovasyonu tesadüflerden oluşmaz. Çetrefilli bir iştir. Neler yaşayacağınızı kestirmek zordur. İyi bir çözüm bulana dek belirsizlikler ile anlam kargaşaları ile uğraşabilme becerisini gerektirir. Bu da zaman alır. Böylece gelecekte büyümeyi garanti altına alan güçlü yeni iş modellerinin bulunma şansı da artacaktır. iş modelimizi inovasyon sürecinden geçirirken doğru sorular sormamız yani bu sürecin iyi bir koçluk ile desteklenmesi bizi başarıya götürecek etkenlerden biri. İş modeliniz sizin işiniz değildir ama bir sonraki aşamada ne yapmanız gerektiğini gösterecek bri sorgulama metodudur. Tam da bu sırada yanınızda sizi bu harika macera dolu süreçten geçerken kimi zaman karanlık yolda yürür kimi zaman rengarenk çiceklerin yanından geçerken size hevesle ilerlemenize varlığı ile destek verecek bir koç olması kulağa hoş gelmiyor mu?

Şimdi birazda yoldaki aşamalardan bahsedelim. İnovasyon sürecinde sizi neler bekliyor?

Seferberlik Aşaması: Başarılı bir iş modeli tasarımı projesi için hazırlık. Yani sahnenin hazırlanması. Yeni bir model gerektiğine dair farkındalık yaratın. Projenin altındaki motivasyonu anlatın. İş modelinizi tarif etmek, tasarlamak, analiz etmek ve tartışmalarda kullanacağınız ortak bir dil oluşturun.

Anlama Aşaması: İş modeli tasarımınızda gereken öğeleri araştırıp analizin yapılamasını sağlayın. Yoğunlaşın. Müşteriler, teknoloji ve ortam hakkında düşünün. Bilgi toplayın. Uzmanlar ile mülakat yapın. Potansiyel müşterileri araştırıp ihtiyaç ve problemleri belirleyin.

Tasarım Aşaması: Olası iş modelleri üretip sınayın ve en iyi olanını seçin. Sorgulayın. Önceki aşamada edindiğiniz bilgiler ile fikirleri, keşfedip sınayabilecek iş modeli prototiplerine dönüştürün. Yoğun geçen sorgulama sürecinden sonra en tatmin edici olanını seçin.

Uygulama Aşaması: İş modeli aşamasını sahada uygulamaya koyun. Hayata geçirin.

Yönetme: Pazar reaksiyonuna göre iş modelini uyarlayıp değiştirin. Evrimleşmesini sağlayın. İş modelinizi kesintisiz olarak takip etmek, değerlendirmek, uyarlamak ya da dönüştürmek için gerken yönetim planlarını kurun.

İş modeli inovasyonu , yaratıcılık ile sistemli yaklaşımı buluşturur. Aşık olduğunuz fikirleri süzgeçten geçirmenizi sağlar. Tüm bunlar gerçekleşirken yanınızda sizi ve ilginç fikirlerinizi yargılamadan merakla dinleyecek, şirketinizi varmayı isteyeceğiniz noktaya taşırken sizin gerek hayal kırıklığından kaynaklanan gerek sevinçten akan göz yaşlarınıza tanıklık edecek, hem başarısızlıklarınızı hemde başarılarınızı kutlayacağınız gerçek koç yüreği taşıyan koçlar ile olmanızı diliyorum.
Bol İnovasyonlu ve yaşam dolu iş modelleriniz olmasını ümit ediyorum.

Esra Miller

1 YORUM

Comments are closed.