Y Kuşağı ve Koçluk

Y Kuşağı ve Koçluk

403
0
PAYLAŞ

Y kuşağının özellikleri
Günümüzde , şirket çalışanların büyük çoğunluğu 1981-1997 yılları arasında doğan Y kuşağı dediğimiz kişilerden oluşuyor. Türkiye’de bu oran, Deloitte’un 2017 raporuna göre %59 .

Genellemeler her zaman çalışmasa da bu kuşağın kabul edilen ortak özellikleri, özgürlüklerine düşkün ve bağımsız olmaları, risk alıp kolaylıkla iş değiştirmeleri, farklı görüşlerin kendilerine dayatılmasından hoşlanmamaları, mesai saatleri ile çalışmak istememeleri, eleştiren, otoriteye itiraz eden, çalışırken eğlenmek isteyen yapılarının olması, sosyal medyayı etkin kullanmaları sayılabilir. Ayrıca , bir çok uyaran ile yaşamaya alıştıkları için dikkatleri dağınık olabiliyor ya da sizi dinlemiyor imajı çizebiliyor.

Bu çocuklar anne babaların proje çocukları olarak büyüdüler. Prens ve prensesler olarak her şeyi hemen elde edeceklerini ,sınırları olmadan yaşamayı öğrendiler. Şirketlerde kısa zamanda başarı istemeleri, buna bağlanabilir. Harçlığının maaşından yüksek olduğu için çalışmaya gerek duymayan ya da 6 ay içerisinde operasyonel iş benim için yeter artık yükselmek istiyorum diyen Y kuşağı hikayeleri, gerçek hikayelerdir.

Şirketler Y kuşağını kazanmak için ne yapmalı?
Esnek çalışma saatlerinde, gelişim imkanı bularak ,eğlenerek , büyük resme katkılarını anlayarak ,değer verildiklerini hissederek , duyulduklarını belirterek, mikro seviyede yönetilmeden çalışma imkanı sağlamak performanslarını artıracaktır.

Prof Dr Zuhal Baltaş, Kurum için koçluk kitabında bu kuşakla güçlü iletişim için kendi çözümlerini bulmaları desteklenmeli der. İşte bu noktada koçluk devreye giriyor. Koçluk almak ,herkese lazım ama Y kuşağının yaşadığı sıkıntılar , kendilerinin olduğu kadar şirketlerin performansını da etkilemektedir.

Gitmek istediği noktayı kendisi belirleyen çalışanlar, aldıkları koçluk ile performanslarını daha da arttırabilecekleridir. Bu nedenle, şirketlerde Y kuşağı ve bilinçli koçluk ilişkisi bir ihtiyaç haline gelmelidir.

Didem Muradi