Wagner’in İzinde

Wagner’in İzinde

53
0
PAYLAŞ

Alman opera bestecisi, tiyatro direktörü, müzik teorisyeni ve yazar olan Richard Wagner’ı bir çoğumuz Aida Operası ile tanıyoruz. Gerek müzik ve drama alanındaki yenilikleri, gerekse Yahudi karşıtı görüşleri nedeniyle 20. yüzyılın en çok tartışılan müzik adamlarından biri olan Wagner, Aydan Öğretmen’e ilham olmuş ve ortaya muhteşem bir roman çıkmış. Wagner’in İzinde

Aida Operası’nı ve Cumhuriyet’in ilk yıllarını kurgunun merkezine alan bu roman, sade ve akıcı üslubuyla dönemin ruhunu farklı bir pencereden göstererek okuyucuya eşsiz bir deneyim sunuyor. Günümüz Türkiye’siyle ahenkli bir paralellikle ilerleyen anlatımıyla bizi, ortak değerlerimizi geçmişle kıyaslamaya ve sorgulamaya teşvik ediyor.

Yazar, II. Dünya Savaşı öncesi, Avrupa ve özellikle Almanya’da yaşayan Yahudiler’in durumunu, Türkiye’nin savaşa karşı tutumunu ve eğitim alanında attığı adımları, hikâyenin akışı içerisinde ustaca işliyor. 

*Operanın etkisinden çıkamamış olacak ki gözleri kapalı mırıldanmaya devam ediyordu. İlişmedi Hermann, sessizce kalkıp radyoyu kapattı. Kanepenin üstüne bıraktığı apoletli paltosu ile üzerinde kartal sembolü bulunan şapkasını alıp uzun siyah çizmelerinin çıkardığı gıcırtıya mukayyet olmaya çalışarak kapıya ilerledi. Çıkmadan evvel son bir kez dönüp baktı, içi titredi. Aşık olmuştu; savaşın göbeğinde, üstelik bir Türk’e.

* Wagner’in İzinde kitabının giriş bölümünden alıntı yapılmıştır.