Vincent van Gogh Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Gerçek

Vincent van Gogh Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Gerçek

225
0
PAYLAŞ

Gelmiş geçmiş en büyük deha ve yeteneklerden biri olarak kabul edilen Vincent van Gogh, yaşarken hak ettiği değeri pek göremese de öldükten sonra günümüze kadar olan süreçte giderek daha da önemli bir figür haline geldi. Yüz milyon doları aşkın değerlere sahip bir çok tablonun yaratıcısı olan van Gogh sadece resim yeteneğiyle değil, üst düzey zekasıyla da tanınıyor. İşte bu büyük yeteneğin hayatıyla ilgili 10 gerçek:

1-) 30 Mart 1853’te Hollanda’da doğan Gogh, ismini büyükbabasından ve kendisinden tam olarak 1 sene önce 30 Mart 1852’de ölü olarak dünyaya gelen kardeşinden aldı.

2-) Küçükken çeşitli çizimler yapmasına rağmen ilk tablosunu yaptığında 27 yaşındaydı.

3-) Tablo yapmaya ilk başladığı zamanlarda model olarak köylüleri kullandı. Ancak daha sonraları modellere verecek para bulamadığı için manzara tablolarının yanı sıra kendisinin tablolarını yapmaya başladı.

4-) Epilepsi hastalığı bulunan Gogh sık sık nöbetlere yakalanıyordu.

5-) İlk tablosunun ardından 10 yıllık bir süreç içerisinde 900’den fazla sulu boya ve yağlı boya resmi üreten Van Gogh, bunun yanı sıra 1000’den fazla da karakalem çalışması tamamlamıştır.

6-) Sanılanın aksine kulağını hastalığı nedeniyle duyduğu çınlamalar nedeniyle kesmemiştir. Bir nöbeti sırasında en yakın arkadaşlarından biri olan Paul Gauguin’e usturayla saldırırken kendi kulağının yine sanılanın aksine tamamını değil sadece bir kısmını kesmiştir.

7-) En ünlü eseri olan Yıldızlı Gece (The Starry Night) tablosunu Fransa’daki Saint-Remy akıl hastanesinde kaldığı sırada yapmıştır.

😎 Van Gogh eserlerinde matematiksel anlamda tam olarak anlaşılması bugün bile mümkün olmamış olan türbülans kavramını birden fazla kez kullanarak görsel olarak göstermeyi başarabilmiştir.

9-) Hastalığının ilerlemesine dayanamayan Van Gogh kendisini vurmuş, ancak 2 gün daha hayatta kalmış ve sonrasında 37 yaşındayken Fransa’da ölmüştür. Ölmeden önceki son sözü olarak hayatı boyunca 1000’e yakın mektup yazdığı kardeşine “Üzüntü sonsuza kadar sürecek” demiştir.

10-) Öldükten 11 yıl sonra kardeşinin karısı tarafından resimlerinin ünlendirilmesine kadar pek de hak ettiği değeri görmemiş olan Van Gogh yaşamı boyunca sadece bir adet tablo satabildi.