UTANÇ HAKKINDA BILMENIZ GEREKEN 3 ŞEY

UTANÇ HAKKINDA BILMENIZ GEREKEN 3 ŞEY

186
0
PAYLAŞ

işte utanç hakkında bilmeniz gereken 3 şey

  1. Hepimizde var,
  2. Evrenseldir,
  3. Hissettiğimiz en ilkel insan duygularından biridir.

Utanç hissetmeyen insanlar, empati ve insani bağlantı yeteneğinden yoksundur. Utanç hakkında konuşmaktan hepimiz korkarız. Hakkında ne kadar az konuşursak, utanç hayatlarımız üzerinde o kadar kontrol sahibi olur. Utanç temelde sevilmeme korkusudur; hikâyemizi sahiplenme ve değerli hissetmenin tam tersidir.

İnsanlar çoğu zaman utancın korkunç travmalardan sağ çıkan insanlara ayrıldığına inanmayı ister ama bu doğru değildir. Utanç hepimizin yaşadığı bir şeydir. Utanç en karanlık köşelerimizde gizleniyormuş gibi gelirken, aslında o görünüm ve beden imajı, aile, ebeveynlik, para ve iş, sağlık, bağımlılık, seks, yaşlanma ve din dahil, tanıdık alanların hepsinde gizlenme eğilimindedir. Utanmak insan olmaktır.

Eğer utanç evrensel sevgiye ve aidiyete değer olmama korkusuysa ve eğer bütün insanlar sevgiyi ve aidiyeti yaşamaya doğuştan bir ihtiyaç duyuyorsa, utancın neden sıkça “hâkim duygu” olarak ifade edildiğini görmek kolaydır. Utanç tarafından felce uğratılmak için onu yaşamak zorunda değilizdir; değersiz görülme korkusu, bizi hikâyelerimizi bastırmaya zorlamak için yeterlidir.

Ve eğer utanç hepimizde varsa, iyi haber hepimizin utanca karşı direnç geliştirme yeteneğine sahip olmamızdır. Utanca karşı direnç, utancı tanıma değerlilik ve sahiciliği korurken yapıcı şekilde onun içinden ilerleme ve nihayetinde deneyimimizin sonucu olarak daha fazla cesaret, merhamet ve bağlantı geliştirme yeteneğidir.

Utancın yaşamlarımızda kontrolden çıkması için üç şeye ihtiyaç vardır: gizlilik, sessizlik ve yargılama. Utanç verici bir şey olduğunda ve biz onu gizli tuttuğumuzda, iltihaplanır ve büyür. Bizi tüketir. Utanç insanlar arasında oluşur ve insanlar arasında iyileşir. Eğer onu dinleme hakkını elde etmiş birini bulabilirsek , hikâyemizi anlatmamız gerekir. Utanç, dile getirildiğinde güç kaybeder. Bu yolla utancı bırakmak için hikâyemizi işlememiz gerekir ve hikâyemizi işlemek amacıyla da utanca karşı direnç geliştirmemiz gerekir.

Dr. Brene Brown