USTA KOÇ Bağ Kurma

USTA KOÇ \ Bağ Kurma

383
0
PAYLAŞ

Koçluk ilişkisi hayattaki başka hiçbir ilişkiye benzemeyen eşsiz bir bağdır. Özünde, karşılıklı güvene dayalı, iki tarafın da isteyerek girdiği eş kişiler arasında bir ortaklıktır. Bu ilişki koçluğun dönüşümsel sürecinin onun sayesinde gerçekleştiği araçtır. Aynı anda tehlikeli ve şefkatli, meydan okuyucu ve destekleyicidir.

Yarın içgüdüsel olarak güvendiğin ve yaşamında karşılamaya hazır olduğun biriyle tanıştığını düşün. Bu kişi, senin kişiliğinin yüzeysel kısımlarının, sana özgü savunmalarının, büyük bir emek sarfederek saklamaya çalıştığın güvensizliklerinin ve itiraf etmeye utandığın ama yine de kabul ettiğin başarısızlıklarının ardını görebilen çok özel bir insan olsun. Bu kişinin senin tüm benliğini gördüğünü ve seni sadece gerçekte olduğun kişi olarak kabul ettiğini hayal et: Özel olmak, katkıda bulunmak ve diğerlerinin yaşamında gerçek bir fark yaratmak için en değerli yeteneklerini kullanmak isteyen eşsiz bir birey olarak.

Aynı zamanda bu yeni kişi seni kişiliğinin, savunmalarının ve güvensizliklerinin en iyi halinde performans göstermenin önünde nasıl geçtiğini de görüyor. Bu kişi senin kendini; işin ve kariyerinde, tutkularının ve hayallerinin peşinden gitmende ve geleceğe yönelik beklentilerinde nasıl fark ettirmeden geri planda tuttuğunu da görüyor. Böylece yakayı sıyırmana izin vermeyecek. Seni bunun devam etmesine izin vermeyecek kadar önemsiyor.

Bu kişi gerçek seni görüyor ve önemsiyor, senin en iyi halinden az hiçbir şeyi kabul etmeyecek. Seni olduğun halinle derin bir şekilde takdir ederek kendi potansiyelinin gerçeğini inkar etmene izin vermeyecek bir dürüstlük seviyesinde kendinle yüzleştiriyor. Aynı zamanda bunun –onun değil- senin zorluğun olduğunun da açıkça bilincinde. Bu kadar kesin olan bir diğer şey ise kendinin en iyi versiyonu olabilmen için seni sorumlu tutuyor. Tamamen senin tarafında olan böyle bir kişinin hayatında olması nasıl olurdu?

Şimdi diğerleri için bu kişi olmanın nasıl olacağını hayal et. İşte Koçluk Bağı budur.

Gregg Thompson

Editörün Notu: Dünyadaki koçluk eğitim programları verenlerin en iyilerinden biri olarak tanınan Bluepoint Liderlik ve Gelişim okulunun başkanı olan Gregg Thompson’ın The Master Coach \ Usta Koç kitabı Sola Unitas Academy Yayıncılıktan çıktı. Koçluğun ne işe yaradığını merak edenlere, mesleğin başında olanlara ve koçluk mesleğini hakkıyla yapmak isteyenlere kesinlikle öneriyorum.