Us’ta Yol

Us’ta Yol

122
0
PAYLAŞ

Altını çizdiğimiz kitaplar bölümünde bu defa yeni çıkan bir kitaptan bahsetmek istiyorum. Bu kitabın çıkmasını zor bekledim, okurken hiç bitsin istemedim. Evet; Umut Kısa’nın kitabı Us’ta Yol’dan bahsediyorum. Artık kitapçıların raflarında da yerini aldığına göre  sizinle paylaşma vaktim gelmiştir dedim. Aslında nerdeyse kitabın tamamını çizdim. Ama; okumayanları düşünerek burada 10 tanesini paylaşıyorum.

Düşünsenize tarih boyunca gelmiş geçmiş tüm ünlü filozoflarla beraber zihninizde bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Tam Descartes’in söyledikleri aklınıza yatmışken Spinoza bir şey söylüyor ve bambaşka bir bakış açısına geçiyorsunuz. Bu arada tüm bunları dillendiren felsefe profesörünün hayatı bir düzene girebilecek mi kaygısı da zihninizin bir diğer köşesinde bekliyor. Güzeldi, keyifliydi ve bilge bir kitaptı. Bilgisinden, bilgisini paylaşımından ve paylaşma şeklinden (çünkü o kadar bilgiyi bir yutumluk hap yapmak ayrı bir ustalık işi) dolayı Umut Kısa’yı hem tebrik ediyor hem de çok teşekkür ediyorum.

Ve işte benim çizdiğim cümleler:

1.    İnsan seçim yapmadan ahlaklı ya da ahlaksız olarak değerlendirilemez. Bununla beraber ahlaka bağlanan bir özgür irade zannımca yeterli değildir, çünkü bu düşünceler neden bazılarımızın ahlaklı ya da neden bazılarımızın ahlaksız olduğunu açıklayamayacaktır.

2.    Yani gördüğün şeylere anlam yüklemezsen onların ne olduklarını anlayabilirsin. Anlam yüklediğinde beni değil kendini görüyorsun.

3.    Yaşam bize bağlanmaktan ya da bir diğer ifadeyle bağımlılıktan dolayı acı verir.

4.    Düşüncenin, isteğin ve iradenin olmadığı yerde özgürlük olmaz; fakat özgürlüğün olmadığı yerde düşünce, istek ve irade söz konusu olabilir.

5.    Önemli olan yaşamak, nasıl yaşadığını seçebilmek, nasıl yaşatacağını seçebilmek…….

6.    Nasıl olduğunu bilmiyorum ama sizi çok iyi tanıyan insanlar sanırım anlatmasanız da ne olduğunu bilebiliyorlar.

7.    Benim filozof aklımın, zihnimin nutku tutulmuştu sanki…..

8.    Her ne yaşarsan yaşa, başka bir şey yaşaman gerektiğini düşünüyorsan kayıptasın.

9.    “Teslim olmalıyım” dedim bir an….. Ama ona da zihnimde izin bulamadım.

10.  Sıradan insan aydınlandığını sanır, aydınlanan insan sıradan olduğunu anlar.

Ve daha milyonlarca satır, kelime, cümle. Emeğine, bilgine ve bilgilendirme heyecanına sonsuz teşekkürler Umut Kısa

Us’ta Yol’un okuyanı bol ve yolu açık olsun.