Üçü bir arada bir adam…

Üçü bir arada bir adam…

128
0
PAYLAŞ

Bir adam tanıyorum. Onu neredeyse her gün görüyorum. En az 10 dakika konuşuyor yüzüme baka baka. Bazen daha da uzun… Ses tonu etkileyici. Vurguları mükemmel. Vücut dili dikkat çekici .

O konuşmaya başlayınca sinir de olsam bakmadan edemiyorum. Bazen ne dediğini anlamasam, söylediklerini dinlemesem de öylece bakıyorum ona… Haline, tavrına. Duygularını anlamaya çalışıyorum. Sözlerinin ardında gizlenen gerçekleri görmeye uğraşıyorum.

O, 10 dakikalık konuşma sırasında bile rolden role girebilen biri. Önce masum, mahzun bir çocuk ifadesi beliriyor yüzünde. Ses tonu kısık biraz, biraz hüzünlü. Çok ezilmiş, kişiliği örselenmiş, anlaşılmamış, sevilmemiş, hor görülmüş gibi. O bir kurban. Herkesin acıması , üzülmesi gereken bir hâli var. Çok çekmiş zavallı… Merak ediyorum ister istemez.. Bunları ona kim yaptı ki?

Tam bunları düşünürken siz cevabı hazır. O artık olayın hem avukatı, hem savcısı, hem yargıcı. Suçlular belli… Kimlerin ne yaptığını tek tek biliyor. Ses tonu biraz yükseldi şimdi. Hüzün gitti kızgınlık geldi. Kaşlar çatık, suratı öfkeli..eline bir geçirse, bir kaşık suda boğacak hepsini. Ama durun daha bitmedi. En iyi rolü en sona saklar o..

Ve şimdi, Kurtarıcınız geldi işte. Herşeyi çözmeye gücü olan süper Kahramanınız. Bir pelerini, bir de maskesi eksik yani. Onun dışında herşey tamam. Güvendesiniz. Herşey onun kontrolünde…Ses tonu kendinden emin, yüz ifadesi, elleri, kolları ile herşeye hakim. Teslim olabilirsiniz sorgusuz sualsiz. İçinizdeki kurban gibi hisseden yanınız rahatladı artık değil mi? Çözüldü, çözülecek tüm sorunlarınız..ya da siz öyle sandınız..Hep bir kurtarıcı beklediniz çünkü, siz hiç kendinize inanmadınız…Olayların kurbanı gibi hissetmek kolayınıza geldi hep. Hep birilerini suçladınız ya da suçlandınız…

Bu oyun böyle geldi, böyle gidiyor işte. Evde, işte ve ülkenizde bu rolleri oynayan birileri var hep çevrenizde. Çoğunluğun rolü belli. Şikayet eden, mağdur olmuş, zavallı kurbanlarız hepimiz. Bize neler neler yapıyorlar da elimizden gelen birşey yok. Kurtarıcılarımız geliverse bitecek tüm sorunlarımız ama gelmiyorlar işte…o yüzden ağzımız açık 3 rolü birden başarıyla oynayan tek adamı izliyoruz hepimiz . Tüm sahne onun ve tüm ışıklar onun üstünde. En çok alkışı o alıyor.. Yuhalayanlar, oyunculuğunu beğenmeyenler de var arada ama alkışların sesi onları bastırıyor. Bazıları bu oyunu tekrar tekrar izlemeye doyamıyor. Yapacak birşey de yok. Daha iyisi oynayana kadar ya bunu izleyecek ya da dönüp gideceksiniz..