TUTAMIYORUM ZAMANI

TUTAMIYORUM ZAMANI

105
0
PAYLAŞ

Siz de aşağıdaki soruları kendinize sorup duruyor ve kendinizi sürekli aşağıdaki gibi durumların içinde buluyorsanız buradaki açıklama ve öneriler sizin için:

 • Yapmam gereken o kadar çok şey var ki! Asla yetişemiyorum!
 • Sınava çok az kaldı ama çalışmam gereken konular çok fazla. Ne yapacağım ben?
 • Saat 16:00 olmuş bile, gün yine bitti ve bana yine yetmedi.
 • Bu projenin zamanında tamamlanması için benim bu masanın başından iki dakikalığına bile kalkmamam lazım. Nasıl olacak bu iş?
 • Bu vakit nereye gidiyor? Elimden kayıp yok oluyor sanki…
 • Ailem/sevgilim/eşim/çocuklarım onlara vakit ayırmadığımdan şikayet edip duruyorlar.
 • Sürekli yeni ve acil bir şey çıkıyor. Benim için önemli olan konu ve insanlara ayıracak vakit kalmıyor ki! Gün 24 saat ve benden de bir tane var. Ben ne yapayım yani?!

Çaresizliğinizi, isyanınızı, köşeye sıkışmışlığınızı ve şaşkınlığınızı görüyorum ve anlıyorum. Çünkü ben de bunları yaşadım; kendime benzer sorular yönelttim. Fakat içinde bulunduğunuz bu durum çözümsüz değil.

Bir sorunu çözmek için önce sorunun kaynağına inip nasıl başladığını ve nasıl şekillendiğini keşfetmek, nedenlerini fark etmek ve ardından da bu nedenlere özel olarak çözüm stratejileri oluşturmak gerekir. Sorun, zamanı etkili ve verimli yönetememek olsa da her birey bu sorunu farklı sebepler yüzünden deneyimler ve bu nedenle çözümünün de kişiye özel olması gerekir. En büyük çözüm kaynağı da sizsiniz.

İşe kendimizi analiz etmekten başlayacağız.

 1. Bu sorunu ne zamandan beri yaşıyorum?
 2. Zamanı yönetememeye başladığım dönemde hayatımda bir yenilik/değişiklik olmuş olmalı. Bu yeni ve farklı şey neydi? Yeni bir işe mi girdim? Evlendim mi? Çocuğum mu oldu? İşten ayrılıp freelance çalışmaya mı başladım? Lisede son sınıfa geçtim ve sınav hazırlık dönemim mi başladı? Ne değişti?
 3. Öncelik sıralamamda değişen ne?

Ardından içinde bulunduğunuz mevcut durumu daha net görebilmeniz için irdeleyebileceğiniz bazı noktalar var:

 • Hangi işler benim için acil?
 • Hangi işler acil değil ama önemli?
 • Hangi işler benim hayallerime hizmet ediyor?
 • Hangi işleri başkasına devredebilir ya da başkasından destek alabilirim?
 • Hangi işler son derece rutin ama mutlaka tamamlanması gerekiyor?

Bu tür sorularla birlikte hayatınızda yer kaplayan çeşitli alanları, görevleri, kişileri ve işleri daha net görebileceksiniz.

Zamanı daha iyi yönetmek istiyorsanız ilk adımınız kendinizi bir bilim insanı edasıyla incelemek ve gördüklerinizi not etmek olmalı. Günlük olarak yaptığınız ve yapmazsanız sağlıklı, mutlu ya da sosyal bir yaşantı sürdüremeyeceğiniz bazı faaliyetler var. Bunları not etmek ve yaklaşık olarak ne kadar vakit aldıklarını ölçmek faydalı olabilir. Kişisel hijyeniniz, beslenmeniz, spor egzersizleriniz, ev için ya da kendiniz için elzem olan alışverişleriniz, köpeğin gezdirilmesi, işe ve eve ulaşmak için trafikte olmanız… Bunlar günlük, aylık ve yıllık planınızda belki görünmez olan ama dakika yiyen makinelerdir. O hâlde bunların daha verimli geçmesi için ne yapabilirsiniz? Otomatik pilottaymışçasına yapabildiğiniz faaliyetleri belirleyin (araba kullanmak, yemek yapmak, çamaşır katlamak, temizlik yapmak, yürüyüş ya da koşu vb.). Bu faaliyetleri yaparken aynı anda yapabileceğiniz neler olabilir? Sesli kitap dinleyebilir misiniz? Aile büyüklerinizi arayıp hâl hatır sorabilir misiniz? Uzun zamandır görüşmediğiniz ama çok sevdiğiniz bir dostunuzla görüntülü konuşabilir misiniz? Köpeğinizle birlikte yürüyüşe, koşuya hatta bisiklet sürmeye çıkabilir misiniz? Müzik dinleyerek ruh hâlinizi bir tık daha iyi hâle getirebilir misiniz? Dans edebilir misiniz? Neden olmasın?

Bu tür rutin, sıkıcı ve kendini tekrarlaması gereken faaliyetleri sizin için daha keyifli, daha sevimli faaliyetlerle eşleştirirseniz zaman kavramına bakışınızın da değiştiğini göreceksiniz, kendinizi daha verimli hissedeceksiniz, öz güveniniz yükselecek ve hayata daha pozitif bakacaksınız. “Tutamıyorum; elimden kayıp gidiyor, akıp duruyor” dediğiniz “ZAMAN” ile dost olup birlikte akışa geçeceksiniz.

Desire Cannon Canbaz

Öğrenci & Kariyer Koçu