Türkiye’de Yaşayan Bir Kadınsanız Bu Sizin İçin: 6 Maddede Çirkin Ördek Yavruları

Türkiye’de Yaşayan Bir Kadınsanız Bu Sizin İçin: 6 Maddede Çirkin Ördek Yavruları

236
0
PAYLAŞ

Bugün Dünya Kız Çocukları Günü. Özellikle Türkiye’de doğma ve büyüme talihsizliğine uğramış çirkin ördek yavrularına özgü bu özellikler bir bakın bakalım sizde de var mı?

1-Özgüvenimi 30’umdan sonra kazanabildim. (Şanslı bir azınlık)

Türkiye’de kadınlar ergenlikte göğüslerinin belirmesiyle başlarını öne eğerek yürümeye başlar ve o başlar uzun süre dikleşmez…ta ki biraz para kazanıp da, misal, bir yoga kursuna yazılana dek. Sonrası kişisel gelişim, aydınlanma ve “aaaa, ben kadınım ve bu ne kadar kutsal bir şey!” Yaaa. Ondan önceki 30 yıl boşa gitti işte.

2- “Kız çocukları başka oluyor” düşünce okulunun bir ürünü olarak anne-babasına hayırlı evlat olmakla yükümlü. (Erkek kardeşler için bu görev opsiyonel.)

Geleneksel bir toplum olmamızın büyük getirilerinden (!) biri olarak kız çocuklarımızı hala ailenin şefkat ve iyi niyet elçileri olarak yetiştiriyoruz. Erkekler hayırlı evlat ve iyi baba olmak zorunda değiller (canım, olmasınlar demiyoruz) ama kadınlar iyi annelik ve hayırlı evlatlığı red ettiklerinde kesinlikle cadı ve hainler.

3-En güzelleri en hırt adamlarla evlenir.

Bu, gelişmemiş özgüvenle bağdaştırılabilecek bir özellik olarak, kendi değerini bilememek (çünkü değerli erkek kardeşlerin yanında değersiz kız kardeş olarak kalmış olmak) ile doğrudan ilgili olup, evde kalma korkusuyla da birleşince işte o muhteşem uyumsuzlukları doğuran yegane öğe haline gelir.

4-Büyüyünce hem harika bir anne hem çok başarılı bir iş kadını olmak ister. (Garanti olan ise yüklü bir terapist / şifacı / enerji koçu / kişisel gelişimci faturasıdır.)

Bir türlü “yeterince iyi” olamayan, hissedemeyen, bu halinden dolayı da evde, işte, aşkta kırılıp duran çirkin ördek yavrucukları, öyle ya da böyle bu durumu aşmak için şifa bulacakları kanallara yönelirler. Çoğu da işte bu noktada çirkin ördek değil de kuğu olduğunu anlamaya başlar. Ancak tabii ki yaptıkları çeşit çeşit kişisel gelişim / şifa çalışması yine erkeklerin alay konusu olacaktır.

5-Erkekleşmek, anneleşmek veya radikalleşmek – itiraf edin siz hangisisiniz?

Kariyerinde başarılı ördekler erkeksi, aşk hayatında başarılı (?!) ördekler iyi anne ve bunların hiç birini tam olamayanlar da marjinal olurlar. Siz hangisisiniz?

6- Kuğular feministtir, ama feministler kuğu değildir.

Biraz kendinize güvenip de kuğu olduğunuzu fark ettiyseniz Allah muhafaza “feminist” ve benzeri istenmeyen şeylerden biri olarak etiketlenebilirsiniz. Ancak feministlik kuğu gibi güzel bir şey değildir. Çirkindir. Ördeksiniz işte, ördeeek!

Biliyorum, siz de aynaya bakıp çoğu kez çirkin bir ördek yavrusu görüyorsunuz. Çünkü görmezseniz kozmetik sektörü, sağlıklı yaşam ve kişisel gelişim sektörü nasıl para kazanacak?? Ama bilin ki sizler birer kuğusunuz. Mağrur, güçlü ve zarif birer kuğu.

Hadi bakayım, şimdi gidin gördüğünüz tüm kız çocuklarına nasıl güzel birer kuğu olduklarını söyleyin!

Ceren Yalın