Tohum Ekmek Özgüveniniz Ne Durumda?

Tohum Ekmek Özgüveniniz Ne Durumda?

194
0
PAYLAŞ

İnsan doğası gereği mücadeleyi sever. Bu başarma isteği belki de türümüzün hayatta kalmasının sırrıdır. Tüm bilim dalları ağır çalışma ve boşa çıkan deneyler sonucunda doğmuştur ve her insan karakteri, bireyin ham kişisel deneyimlerinden benzeri olmayan bir şey yaratmanın doğal itkisiyle oluşmuştur. Meydan okunma gereksinimimiz kimi zaman öyle baskındır ki işleri zorlaştırırız ve böylece kendi yarattığımız zorlukların üstesinden kendimiz geliriz.

Şimdi, tanınmış bir bilim adamışınız ve yeni bir tür bitkinin geliştirilmesi üzerinde çalışıyorsunuz. Laboratuvarda yıllardır deney yapıyorsunuz ve çalışmalarınız nihayet sonuç vermeye başladı. Yarattığınız eserin dayanıklılığını denemek için 100 tohumu yaşanılmayacak bir çöle diktiniz:

Diktiğiniz 100 tohumdan kaç tanesi yaşadı? (0 ile 100 arası bir sayı verin)

 

 

CEVAP ANAHTARI

Verdiğiniz sayı kendinize güveninizin seviyesini gösterir. Bu hikâyede bilim adamı güven duygusu ve hatta gururu temsil ediyor. Çöl kumları meydan okumayı, şüpheci duyguları ve belirsizliği temsil ediyor.

99 – 100 arası:

Size kendinize güveniyorsunuz demek az gelir: daha uygun bir sözcük “kibirli” olacaktır. Elbette kendinize inanmak çok önemli ama siz dünyanın geri kalanını hiçe sayıyorsunuz. Unutmayın ki güçlü olmanın en büyük işaretlerinden bir tanesi zayıflıklarımızı kabul etmektir.

 81 – 98 arası:

Kendinize ve yapabileceklerinize güveniyorsunuz ama bu küstahlık olarak görünmüyor. Bu çevrenizdekilere güven veriyor ve bu da sizi nereye giderseniz gidin doğal bir lider konumuna getiriyor.

61 – 80 arası:

Sizin için en iyi tanım “temkinli iyimser” olabilir. Daima iyi olanı umut ediyor ama en kötüsü için de hazırlıklı oluyorsunuz. Bu gerçekçi felsefe başkaları uçup gittiğinde sizin ayaklarınızın hâlâ yere sağlam basıyor olmasını sağlıyor.

41 – 60 arası:

Kendinize olan güveniniz ortalama düzeyde. Ne fazla kendini beğenmiş ne de kayıp. Belki de hâlâ ne konuda iyi olduğunuzu keşfetmeye çalışıyorsunuz ya da önünüzde yükselen zorluklara sağlıklı saygı duyuyorsunuz. Kendinize inanın, diğerleri örnek olacaktır.

21 – 40 arası:

Kendinizden tamamen şüphe etmiyorsunuz ama önünüzdeki engelleri abartma eğilimindesiniz. Bu eğilimin sorumluluğunu zorluklara yükleyebilirsiniz ama tavrınız çevrenizdekilerin size bakışını etkiliyor. Başkalarının güvenini kazanmak için yapacağınız tek şey o güveni önce kendinize duymanızdır.

1 – 20 arası:

Alçakgönüllü olmak başka bir şey ama sizin kendi değerinizi anlamak için biraz daha çalışmanız gerekiyor. Büyük şeyler başarabileceğinize inanmanın kötü bir yanı yoktur. Biraz sıkı bir çalışmayla yapabilirsiniz de. Sizi geride tutan şey tek şey sizsiniz.

0 tohum

Kendine güvenin zerresinin olmaması gibi görünen şey aslında mükemmeliyetçi bir gururdur. Siz yanlış olduğunuzun ispatlanmasına, hatta tek bir yanlış yapmaya bile dayanamazsınız. Bu nedenle her şeyin sizin için zor olduğu numarasına yatarsınız. Eğer bu korkularla yüzleşmeyi öğrenemezseniz dünyayı sizin işe yaramaz biri olduğuna inandırabilirsiniz ama siz aslında denemeye bile kalkmadığınızı bilirsiniz.