Beyin Sağlığı Değerlendirme Testi

  Beyin Sağlığı Değerlendirme Testi

  18559
  8
  PAYLAŞ
  Yeni ve ölümcül bir hastalık hiç olmadığı kadar güçlü bir şekilde geliyor. Bilim insanları 8 yıl içerisinde beyin hastalıklarının kanser ve kalp hastalıklarının birleşiminden bile çok daha fazla insanı öldüreceğini iddia ediyorlar. Bu kadar şok edici bir haberden sonra bir an önce kendimizi koruyacak önlemleri almamız ve beyin sağlığımızı iyi bir hâle getirmemiz gerekiyor. Değişen besinler, GDO’ların etkileri, organik olmayan gıdalar her şeyden çok daha fazla beynimizi etkiliyor.

  Dr. Michelle Schoffro Cook geçirdiği trafik kazasından sonra bilişsel yeteneklerini etkileyen ağır bir beyin hasarına maruz kaldı. Sol kolundaki kısmi felç ve ağır migrenlerle mücadele etmek durumunda kaldığında, yıllardır hastalarının deneyimlediği şeyleri tam olarak karşısında bulmuştu. Özellikle doğal ilaçlar konusundaki uzmanlığını kullanarak beyin hasarını, kolundaki kısmi felci iyileştirmeyi başarabildi. Hatta hafızasındaki ilerleme inanılmazdı. İyileşmesinin ardından doğal yöntemleri araştırmaya devam etti ve beyin hastalıklarını yediklerimizle iyileştirilebilen güçlü teknikler oluşturdu.

  Beyniniz bütün vücut fonksiyonlarınızı, ruh hallerinizi, hatıralarınızı ve entelektüel süreçlerinizi kontrol eder. Beyninizin sağlıklı olması ya da fonksiyonlarını iyi bir biçimde yerine getirip getirememesi dünyanızı ve kendi bedeninizdeki tecrübeyi büyük ölçüde belirler. Fakat biz bu etkileyici organa nadiren özen gösteririz. Beyniniz gücünü kaybetmedikçe ya da siz bir sinir rahatsızlığı geçirmediğiniz müddetçe, muhtemelen vücudunuzun bu güçlü orkestrasını ve büyük ölçüde de hayatınızı göz ardı etmeye devam edeceksiniz. Şimdi değişim zamanı!

  Beyin sağlığı değerlendirme anketi şu anki beyin sağlığınızla ilgili size anlık bilgi verecektir. Bu test Michelle Schoffro Cook’un “Besinlerle Beyin Sağlığını Güçlendir” adlı eserine dayanmaktadır. Testin daha kapsamlı açıklamalarına ve gelişim için adım adım ne yapılması gerektiğine Michelle Schoffro Cook’un kitabına okuyarak ulaşabilir ve beyin sağlığınızı geliştirebilirsiniz.

  1.Daha önce Alzheimer teşhisi konuldu mu?
  2.Daha önce Parkinson teşhisi konuldu mu?
  3.Daha önce travmatik beyin yaralanması ya da diğer beyin rahatsızlıkları (ALS -Lou Gehrig’ in hastalığı-, çoklu sertleşim vs.) ile ilgili teşhis kondu mu?
  4.Daha önce klinik depresyon, şizofreni, bipolar bozukluk ya da diğer zihinsel rahatsızlıklarla ilgili teşhis konuldu mu?
  5.Daha önce düşme vb. nedenlerle başınızla ilgili bir sorun yaşadınız mı?
  6.Yüksek tansiyon teşhisiniz var mı?
  7.Kalp rahatsızlığınız var mı?
  8.Yüksek kolestrolünüz var mı?
  9.Statin ilaçları kullanır mısınız?
  10.İkinci dereceden şeker hastalığınız var mı?
  11.Alzheimer ya da erken bunama teşhisi konmuş bir aile bireyiniz (ebeveyniniz, kız ya da erkek kardeşiniz) var mı?
  12.Parkinson rahatsızlığından teşhis konmuş bir aile bireyi var mı? (Anne, baba, kız ya da erkek kardeş.)
  13.Ayda bir kezden daha sık fast food tüketir misiniz? (Buna paketli, işlenmiş ticari amaçlı hazırlanmış yiyecekler, şişe soslar ve restoranlarda yediklerimiz de dahildir.)
  14.Ne kadar sıklıkla 30 dakikalık kardiyovasküler egzersizler yaparsınız. (Ölçmek için kalp atış hızınızı artırmanız gerekir.)
  15.Haftanın yedi günü, günde iki saat antrenman yapar mısınız?
  16.Haftada kaç tane alkollü içecek tüketirsiniz?
  17.Ne kadar sigara içiyorsunuz?
  18.Ne kadar sıklıkla geceleri 7 saatten daha az uyursunuz?
  19.Ne kadar sıklıkla şekerli içecekler tüketirsiniz? (Soda, latte, şuruplu ya da kremalı) ya da tatlandırıcılı içecekler ya da diğer şekerli hazır yiyecekler tatlılar)
  20.Ne kadar sıklıkla yeni şeyler denersiniz? (Yeni yiyecekler, yeni kurslar, yeni fiziksel aktiviteler)
  21.Ne kadar sıklıkla yeni ve zihinsel olarak zorlayıcı şeyler öğrenirsiniz? (Zihinsel olarak zorlayıcı kitaplar okuma, eğitici belgeseller izleme, workshoplara katılma, sınıf içi ya da uzaktan eğitim kurslarına katılma ya da zihinsel olarak zorlayıcı diğer aktiviteler gibi)
  22.Partneriniz, aileniz ya da arkadaşlarınız tarafından duygusal olarak destek görüyor musunuz?
  23.Diğer insanlar ne kadar sıklıkla pozitif olduğunu vurgular? Dürüst olun!

  8 YORUMLAR

  1. Çok çarpıcı.”Düşük seviyeli iltihaplanmayı azaltmak”demişsiniz.Çok uzun zamandır bununla mücadele ediyorum.Bu kadar detaysız gibi görünen bir testle,böylesi bir tespit yaptığınız için teşekkür ederim.Nokta atışı diyorum ve kitabı en kısa sürede alıyorum.Birkaç ay önce çalınan bisikletimin yerine,yenisini acilen almam gerektiği fikrime de iyi bir vurgu oldu.Tekrar teşekkür ederim.

  2. İki soru var, birisi fast food mecburen en az olanı işaretledim hiç kullanmıyorum, ikincisi şekerli içecekler en az olan cevabı işaretledim onları da hiç kullanmıyorum. 82 üzerinden 26 ne anlama geliyor bu iki soruyu da olmayan hiç kullanmıyorum cevabım dikkate alınarak aydınlatılmamı rica ederim

  3. peyami safa’nın bu konuda bir sözü vardı sanki.. yoksa yok muydu? şimdi ben şizofren miyim? 6,5 yıldır, sigara kullanmadığım halde, amaçsız ir şekilde sigarayı bırakma toplu psikoterpilerine katılıyorum ve, inanır mıısnız, geçen hafta sigaraya başladım! ne yapmalıyım? (yani inanmanız için) .. peki, ne yapmamalıyım?.. tamam teşekkürler