Etkili İletişimde Sihirli Dokunuşlar 2- Teşekkür Ederim

Etkili İletişimde Sihirli Dokunuşlar 2- Teşekkür Ederim

215
0
PAYLAŞ

Eskiden dönem sonu not ortalaması belli bir sayı üstünde olanlara verilen belgelerden biri de Teşekkür belgesiydi. İşin içine notlar girince öyle herkes alamazdı. Bu da sahip olmanın büyüsünü arttırırdı. Belgenin üzerinde “örnek davranışlar ve derslerinde gösterdiği gayret ve başarınız için öğrenciyi kutlayan” bir cümle yer alırdı.

Aramızda “İnsanın iyi davranışlar sergilemesi, istediği hedeflere giderken çabalaması bunun sonucunda başarı elde etmesi kadar doğal birşey olamaz. Bununda belgesi mi olur? Ne alaka! “ diyenler olabilir.

Ama teşekkür almak bir ayrıcalıktı. Belki de  teşekkür etme konusunda biraz fakir olduğumuz için  bizden üstün kabul ettiğimiz bilirkişilerin elinden almaktı sihri yaratan.

Düşünsenize bir bilen tüm sınıfın tanıklığında size “Çabalarının farkındayız.” demiş oluyor!


Teşekkür, Arapçada “minnet duydu, şükretti” anlamındaki “şakara” fiilinden gelmektedir.Birine duyduğumuz minneti, bir iyilik karşısındaki hoşnutluğumuzu ifade etmek için “teşekkür” ettiğimizde “şükran”larımızı iletmiş oluruz (alıntıdır).

Teşekkür ederek aslında;

Uğraşını, süreci, elde ettiklerini görüyorum.

Emeğinin, azminin, çabanın farkındayım.

Çalışmanla bana ettiğin yardımı ve  hedefe giden yoldaki desteğin için minettar olduğumu belirtmiş olurum.

Zaten onun işi bu, tabi ki yapacak! Karşılığında maaş alıyor, sözleşmede belirleneni yapıyor. Hele bir fazlasını yapsın o zaman bir düşünürüz teşekkür etmeyi şeklinde yaygın bir düşünce yer almaktadır.

Çoğunlukla teşekkür etmeyi erteleriz.

Komşunun çocuğundan iyi olacağı, herkesin dikkatini çekecek birşey yapacağı, Nobel alacağı, Michelin Yıldızı alabilecek sunumlarla bizleri karşıladığı, performansa hatırı sayılır bir biçimde katkıda bulunacağı, beni zor durumdan kurtaracağı güne saklarız.

Kimilerininde bayram tebriği gibi yılda belki  bir iki kez dudaklarından dökülüverir. Teşekkür ettiğini duymak bile gündem olur!  Çalışanımıza, takım arkadaşımıza, astımıza/üstümüze, öğrencimize, aile üyelerine … teşekkür edersen,

Şımaracağını,

 Onlarla artık baş edemeyeceğini,

Her zaman için beklenti yaratacağını,

Tembellik yapacağını,

Gerekli özeni göstermeye devam etmeyeceğini,

Üretilen işin fark edilerek kişinin parlayabileceğini,

Senin de yanındakine ihtiyaç duyduğunun fark edileceğini düşünenlerden olabilirsin.

Bazılarıysa o kadar az teşekkürle karşılaşmıştır ki bunun bir ihtiyaç olduğunu, nasıl bir etki yaratabileceğinin bile farkında değildir.

Oysa ki herkes fark edilmek ister. Bedenen, zihnen, ruhen iyi olduğunu düşündüğü her alanda her konuda fark edilmek. Verdiği zamanın, çektiği stresin, zorlanmasına rağmen devam etmiş olmasının, ortaya çıkan ürünün, yolda gösterdiği uyumun/ esnekliğin/ sabrın, istekliliğinin, katkısının, yardımının görülmesini ve bunu yüksek sesle duymayı ister.

Kişi kendi için uğraşsa bile verdiği emeğin görülmesinden ve bunun dile getirilmesinden hoşnut olur.

Teşekkür bir sihirdir. Teşekkür;

Davranışın tekrarını; başkalarının da benzer davranışlara gönüllü olmasına davetiye çıkarır,

Motivasyonu arttırır,

İlişkileri kuvvetlendirir,

Söylenenin daha az önyargıyla dinlenmesine vesile olur,

Daha iyi bir noktaya gitmenizi sağlayacak yeni ve beklenmedik adımların atılmasını şaşırarak görmenize sebep olabilir.

 Teşekkür hak edene, zamanında ve samimi bir şekilde söylendiğinde sihirlidir. Samimiyetsiz ve vakitsiz hiçbir şeyin kıymeti yoktur. Etkisi ise geçicidir.

Evde yemeği yapana, yemekhanede saatlerce uğraşarak yaptığı yemeğin başında ikram etmeyi bekleyene, senin için kargonu getirene, trafik kurallarına özen göstererek çocuğunu sana kavuşturana, verdiği özenle çocuğuna ışık olana, günlük hayatta yaşadığı özel durum ve strese rağmen takımının hedeflerine ulaşması için işini yapmaya çalışan arkadaşına, sabrını sınayan müşteriye karşı sakinliğini koruyan personeline O’nu gördüğünü belli et.

Fark edilmek dünyaya bedeldir. Maliyeti en düşük ve getirisi en yüksek bir kelimeyle  ailende, çevrende, işyerinde, takımında yaratabileceğin farkı bir hayal et.

Varlığı şükürle anılan insanın, duyguları da düşünceleri de daha iyiyi üretmeye odaklı olacaktır.

Bugün çevreni gözlemleyerek sana, işyerine, çevrene, ülkene katkı sunanlara teşekkür ederek küçük bir hediye vermeye ne dersin ?

Bu hediyeyi verdiğinde karşılaştıklarınla beraber kendi duygularını da dinlemek sende nasıl bir fark yarattı?

Bu hızlı dünyada vakit ayırıp sabırla bu yazının sonunu getirdiğin için teşekkür ederim sevgili okur J