Çocuğunuzun zihinsel sağlığı için bir öğretmenden mektup

Çocuğunuzun zihinsel sağlığı için bir öğretmenden mektup

134
0
PAYLAŞ

Test skorlarının yapamadığını bir mektupta özetleyen öğretmenler….

Birçok öğrenci, öğretmen ve ebeveyn için yılın en çok konuşulan, zorlu anı geldi… TEOG Sınavı

Standart testler ile ilgili herkes aynı duyguları hissetmeyebilir ama öğrencilerin çoğu için bu sınavlar başarılı olmaları yolunda ciddi bir baskı oluşturuyor ve birçok aile de eğitim sistemimizde bu sınavların odak noktası olmasından son derece rahatsız. Kaldı ki, öğretmenler de stres altında. Öğretme becerilerinin öğrencilerin performansı ile değerlendirildiğini düşünüyorlar.

Öğretmenler adına öğrencilere yazılmış aşağıdaki mektubu çocuklarınıza okutabilir ya da çevrenizdeki stres yaşayan öğrencilerle paylaşabilirsiniz. Bence test skorlarından çok daha önemli şeylerin olduğunu gösteriyor. 

Sevgili Öğrenciler,

27-28 Nisan tarihlerinde TEOG Sınavı’na gireceksiniz. Çok çalıştınız biliyorum. Ancak, bilmeniz gereken önemli bir şey var. Bu sınav sizi özel ve eşsiz yapan özelliklerinizi ölçmüyor. Bu sınavı hazırlayanlar ve değerlendirenler her birinizi benim kadar tanımıyorlar. Bazılarınızın iki dil konuştuğunu, ya da şarkı söylemeyi veya resim yapmayı sevdiğinizi bilmiyorlar. Sizin doğal dans yeteneğinizi göremediler. Arkadaşlarınızın ihtiyaç duyduklarında yanlarında olacağınıza dair size duydukları güven hakkında bir fikirleri yok. Hangi spor dalları ile ilgilendiğinizi , hayvanları nasıl koruduğunuzu, okulun kedisi Sarman’la nasıl şakalaştığınızı, geleceğinizi nasıl planladığınızı, bazen okuldan sonra kardeşlerinizle ilgilenerek anne ve babanıza yardımcı olduğunuzu bilmiyorlar.

Sizin güvenilir, kibar düşünceli olduğunuzu ve her gün elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştığınızı bilmiyorlar. Bu sınavda elde edeceğiniz skor size bir şey söyleyecek ama her şeyi değil.

Siz yeterlisiniz, değerlisiniz. Işığınızla günümü aydınlatıyorsunuz. Bu sınava hazırlanırken ve sınav sırasında şunu hep hatırlayın:

“Sizi siz yapan muhteşem özelliklerinizi ölçmenin bir yolu yok”*

Florida’da Blue Lake adında bir ilköğretim okulunda öğretmenlerin öğrenciler için yazdığı mektuptan uyarlanmıştır. 

Yeşim Erberksoy

İzotomi Projesi Koordinatörü