TEOG = Tüm Emekler Onların Gülüşüne

TEOG = Tüm Emekler Onların Gülüşüne

143
0
PAYLAŞ

Çocuğunun gülümsemesinden daha fazla ne mutlu edebilir ki insanı ? Doğduğu ilk günden itibaren verilen tüm emekler bunu görmek için değil mi ? Acıktı diye beslemek, uyusun diye başında beklemek, en güzel oyuncakları almak istemek hep onun o mutlu gülüşünü görmek için… 

Arkadaşları ile rahatça oynayacağı sitelere taşınmak, ona en iyi bakacak kreşleri, anaokullarını  araştırmak, ilkokulda okulun  en iyi öğretmeninin sınıfına sokmaya çalışmak..hep onun iyi, mutlu, güzel bir hayatı, geleceği olsun, yüzü hep gülsün diye . Bazen öylesine aşırıya gideriz ki hepsinde, çocuğun yüzündeki gülümseme uçup gider de farkedemeyiz. Karnım doydu diyen çocuğu kendi ölçümüze göre fazla fazla beslediğimizde, bizimle oynamak isterken erkenden yatağa gönderdiğimizde, istemeden daha en pahalı oyuncakları alıp, onu tatminsizliğe sürüklediğimizde…Mahalledeki sevdiği arkadaşlarından ayırıp,  havuzlu sitelere hapsettiğimizde belki. Belki de “en iyisi bu ” deyip evden saatlerce uzaktaki okullara gönderdiğimizde , yavaş yavaş silinir çocuğun yüzündeki gülümseme. 

 
Futbol oynarken, şarkısını söylerken, kendi çizdiği resimlerini boyarken fazlasıyla  mutludur oysa bazısı. Bunun için doğduğunu haykırır adeta dünyaya. Gözlerinin içi güler. Kimse görmez. Rol yapmayı sevdiğini, dans ederken değiştiğini, uzayla ilgilendiğini ya da uçakları incelediğini  farketmez örneğin, önemsemez  büyükleri. Onlar için varsa yoksa matematik, Türkçe, fen bilimleri. Kaç netle kurtulacak hayatı? İyi okullar, iyi bir meslek, iyi bir gelecek demektir ya . Peki öyleyse, gülümseme garantisi nerede şimdi?  
 
O en iyi okullardan en iyi derecelerle mezun olmuş, en iyi işlere girip en iyi maaşları kazanan bunca mutsuz insanın kaynağı ne? Çocuklarını en çok sevenler, onu güldüren gerçek tutkusunun ne olduğunu ne kadar erken farketseler o kadar iyi olur aslında. Bunu da abartıp,  müzikten, spora,  oradan dramaya, kurstan kursa taşınmak da ayrı bir telaştır bu arada. Belki çocuğunuz matematik seviyordur, sanatçı olmak istemiyordur? O’nu hiç gerçekten dinlediniz mi? 
Gelecekte de gülmesini istediğimiz çocuklarımızın, gözünün içindeki ışıltıyı yakalamaya çalışsak biraz. Neyin hayalini kurduğunu, özendiği, örnek aldığı kişilerde hangi değerleri bulduğunu anlasak…Saygı göstersek, desteklesek, kendisi olmasına izin versek. Tüm emeklerimiz onların gülüşü içinse…değmez mi? 

 

 

 


Yaşam Koçluğu Eğitimleri ve Mutlaka Bilinmesi Gerekenler

Çocuğunuzun hangi meslekte mutlu olacağı belirlenebiliyor