TEOG Kalktı, Ya Şimdi?

TEOG Kalktı, Ya Şimdi?

1033
0
PAYLAŞ

TEOG kalktı! Öğretmenler, öğrenciler ve aileler şaşkın…

Peki şimdi ne olacak? Bir sınavın kalkması ya da kalkmaması sorunu çözecek mi? Adı LGS, OKS, SBS veya TEOG ne olursa olsun eğitimde reform olmadığı sürece yapılan ya da kaldırılan sınavların eğitimi iyileştirici bir etkisi olduğunu düşünmüyorum.

Sınav baskısının eğitim ve öğretim ortamını yok ettiğine katılıyorum. İlkokuldaki 8 senenin tüm hedefinin öğrencileri sınava hazırlamak olduğu düşünülürse ortada zaten sağlıklı bir eğitim ortamı olması mümkün görünmüyor. Okul öncesi “Benim çocuğum anaokulunda okumayı öğrendi.” yarışı ilerleyen sınıflarda “Çocuğum şu kadar net yaptı.” yarışına dönüşüyor. Bunu sınav sistemi tetikliyor ama bir o kadar da veli profilinin bu yarışı desteklediğini düşünüyorum. Öncelikle hem eğitim kurumları için hem de ebeveynler için bu bakış açısı değiştirilmeli. Bir yandan bu anlayış devam ederken diğer yandan hiçbir alt yapı çalışması yapılmaksızın kaldırılan TEOG sınavı ile ilgili ülkenin önde gelen okul yöneticileri ne demiş diye merak ettim ve sizlerle paylaşmak istedim.

Nilhan Çetinyamaç (Robert Kolej Türk Müdürü)

Bizim gibi özel okulların, kontenjan üstünde talep olduğu için seçme sistemiyle öğrenci alması gerekiyor. Adı başka bir şey olabilir ancak objektif ve adil ölçme-değerlendirme kriterlerine uygun olmalı. Sınavsız, not ortalamasıyla öğrenci almamız, biz ve bizim gibi okulları olumsuz etkiler. Ne yazık ki okul notları her kurum tarafından adil verilmiyor. Eski yıllarda olduğu gibi, her kurum kendi sınavını da hazırlayabilir.”

Necati Yener (Cağaloğlu Anadolu Lisesi Müdürü):

TEOG’un kalkmasını ben de savunuyorum. Çünkü sınav, kaygıya neden oluyor. Öğrencilerin kişiliğini etkiliyor. Ama köklü okullar açısından TEOG’un kaldırılmasını istemem. Cağaloğlu, Kabataş gibi okullara öğrencinin nasıl alınacağı iyi düşünülmeli, karne sistemiyle öğrenci alınırsa adaletsizlik ortaya çıkar. Köklü okullar için ayrı çözüm olmalı.”

Kemal Karabulut (Çapa Fen Lisesi Müdürü)

“TEOG kalkabilir ama mutlaka bir öğrenci seçme kriteri olmalı. Çocukların not ortalamaları ciddi biçimde takip edilirse, not ortalamasıyla köklü okullara başvurulabilir. Ama bu takip ciddi olmazsa ‘şişirme not’ ortaya çıkar, sorunlar yaşanır. Özel okul ile devlet okulları arasında haksız rekabet olur. ”

TEOG kalktı ama yerine ne gelecek? Şu anda bunu kimse bilmiyor. Peki TEOG’un kalkması var olan eğitim sistemimizi iyileştirecek mi?

  • Öğrenciler kendi ilgi ve ihtiyaçlarına göre eğitim görebilecekler mi?
  • Çocuk bir konuda yeterince öğrenemiyorsa ya da yaşından çok ileri düzeyde öğreniyorsa bu çocuk için bireysel eğitim planı hazırlanıp uygulanabilecek mi?
  • Çocukların ilgi alanlarına göre proje bazlı çalışmalar yapılabilecek mi?
  • Öğrenmenin yeri okuldur diye düşünülerek ev ödevi artık verilmeyecek mi?
  • Öğrencinin de aktif olarak katıldığı, fikir beyan ettiği, tartıştığı, söz hakkı verilen, eşitlikçi ve demokratik bir sınıf düzeni sağlanabilecek mi?
  • Bilginin sadece ezberletildiği değil uygulandığı bir eğitim ortamı olabilecek mi? Özellikle konu bazlı disiplinler arası çalışmalar yapılabilecek mi?
  • Eğitimde spor ve sanatsal faaliyetlere daha çok yer verilecek mi?
  • Eğitime ayrılan bütçe arttırılacak mı? Öğretmenler seçim yapılırken sosyal, psikolojik ve iletişim becerileri anlamında teste tabi olacaklar mı?
  • Öğretmenler çocukların her türlü gelişimini gözlemleyip sorunlar karşısında esnek çözümler getirebilecekler mi?

Benim ilk aklıma gelenler bunlar, siz de maddelerinizi ekleyip bunu uzun bir liste haline dönüştürebilirsiniz.

Eğitim sistemimiz kökten değişmediği sürece bugün bir sınavı kaldırın yarın başka bir sınav koyun sonuç değişmeyecektir. Ulusal eğitim politikamız artık iç meseleler ile ilgilenmeyi bırakmalı, dünyadaki iyi örneklere bakmalıdır. Bu örnekleri daha yakından takip edebilmek için Ken Robinson’un “Yaratıcı Öğrenciler” kitabını okuyabilir ve TED konuşmasını seyredebilirsiniz…

Banu Onur Evren

Kaynak: İzotomi