Tembellik Psikolojimizi Bozuyor!

Tembellik Psikolojimizi Bozuyor!

75
0
PAYLAŞ

Avustralya’daki Deakin Üniversitesi’nin bilim adamlarının araştırması, hareketsizliğin sadece beden değil ruh sağlığını da etkileyebildiğini gösterdi. 
Bilim adamları, hareketsizlik ve kaygı durumunu konu alan, toplamda 13 bin 470 kişinin katıldığı 9 araştırmanın sonuçlarını değerlendirdi. Araştırmanın sonuçları “BMC Public Health” dergisinde yayımlandı.

Televizyon veya bilgisayar başına saatlerce oturmanın metabolizmayı olumsuz etkilediğini belirten bilim adamları ayrıca “tembelliğin” halk arasına karışmayı önlediği ve kaygı bozukluğu gibi ruhsal sorunlara zemin hazırlayabildiği sonucuna vardı.

Bilim adamları, hareketsiz kalınan süre ne kadar uzunsa kaygı riskinin de o kadar arttığını vurguladı.

Daha önce yapılan araştırmalarda hareketsizliğin diyabet, obezite gibi hastalıklara neden olduğu ortaya çıkmıştı. Amerikalı bilim adamlarının bir araştırması da 3 saatlik zaman diliminde her saat 5 dakika yürümenin kan dolaşımını ve tansiyonu olumlu yönde etkilediğini göstermişti. Dünya Sağlık Örgütü, formu ve sağlığı korumak için günde 10 bin adım atılmasını öneriyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün yayımladığı Fiziksel Aktivite Raporu’na göre, hareketsiz yaşam; yüksek tansiyon, sigara ve diyabetten sonra ölüme yol açan 4. etken.