Tekrarlanmaması Gereken 10 Hata

Tekrarlanmaması Gereken 10 Hata

359
0
PAYLAŞ

Gerçek olamayacak kadar iyi görünen bir insana / şeye inanmak
Bazı insanlar sözel yetenekleri, karizmatik duruşları ve ikna kabiliyetleri ile sizi hemen etkisi altına alabilirler. Bu insanlar, karşılarındaki kişileri son derece güvenilir ve başarılı olduklarına kolayca ikna ederler ve onlara pek çok fayda sağlayacaklarından söz ederler. Siz siz olun, bu tip kişiler / olaylar konusunda şüpheciliği elden bırakmayın ve karşınızdaki kişiye rasyonel sorular yöneltin.
Farklı sonuçlar umarak aynı şeyi tekrarlamak
Albert Einstein’a göre “Deliliğin tanımı aynı şeyi aynı yoldan yapmaya çalışıp, farklı sonuçlar ummaktır” Bu yüzden ulaşmak istediğiniz hedefe giderken yöntem ve yaklaşım değiştirmemek zaman ve enerji kaybından başka bir şey değildir.
Hazzı ertelemek
Çok çalışmak kadar kendinizi çok çalışmaya motive etmek de bir o kadar önemlidir. Bu yüzden kendinizi daha verimli kılacak zevkleri ertelememelisiniz. Yani yoğun bir çalışma döneminin ardından planladığınız seyahati ya da sürekli okumak istediğiniz bir kitabı ertelemek size fayda değil zarar verir.
Bütçe yapmadan hareket etmek
Net bir bütçe planı oluşturmadan hareket etmek sadece bir kere düşülecek bir hatadır. Çünkü siz ne kadar tutumlu olduğunuzu düşünürseniz düşünün, önceden sıkı sıkıya planlanmış bir bütçe olmadan beklenmedik harcamaların ve kaydı tutulmamış giderlerin kurbanı olabilirsiniz.
Büyük resmi görememek
Gün içindeki yoğunluğunuz sizi fazlasıyla yoruyor ve kafanızı meşgul ediyor olabilir. Ancak hayatın ve mesleğinizin tüm gün oturduğunuz masadan ibaret olduğunu düşünmek ve büyük resmi görememek başarılı bir insan için tekrarlanmaması gereken bir hatadır. Çünkü bu hataya düşmek insanı hızla köreltir ve bıkkın bir ruh haline sürükler.
Ev ödevlerini yapmamak
Çünkü ev ödevleri çoğu zaman öğrencilere bir angarya gibi gelse de aslında bu ödevler öğrendiklerinizi pekiştirmenin ve kendi özgün yaklaşımınızı oluşturmak için bulunmaz bir fırsattır.
Olmadığınız biri gibi olmaya çalışmak
Bir insanın yapabileceği en telafisiz hatalardan biri de bir başkası gibi olmaya çalışmaktır. Özgüvensizliğin bir yansıması olan bu davranış sizi sahte göstermekten ve insanların size olan güvenlerini kırmaktan başka bir işe yaramaz. Akıllı bir insanın takınması gereken tavır, kendisini tüm olumlu ve olumsuz özellikleriyle bütün olarak kabul etmektir.
Herkesi memnun etmeye çalışmak
İşte bu davranışın tam manası imkansızı gerçekleştirmeye çalışmaktır. Çünkü herkesi memnun etmeniz söz konusu değildir. Bu yüzden insanların farklı değer yargılarına göre hareket etmek yerine kendi değerlerinizi inşa edip, hayatınızı bu değerlere sıkı sıkıya bağlı kalarak sürdürmelisiniz.
Kurbanı oynamak
İzlediğimiz tüm haberler ve sosyal medya akışları olayları manipüle ederek kurbanı oynayan insanlarla dolu. Bunu yapmak yerine başarısız denemelerinizi kabullenin ve iyice analiz edin. Gerekirse yeniden deneyin ve kendinizle alay etmeyi bilin!
Birini değiştirmeye çalışmak
Elinizde sihirli bir değnek olsaydı belki bunu başarabilirdiniz ancak şu şartlarda birini “bir başkası” haline getirmeye çalışmak beyhude bir çabadan başka bir şey değil. İnsanları değiştirmeye çalışmak yerine hayatınıza aldığınız insanlara karar verirken iyi düşünün ve bol bol gözlem yapın.

“Bir hatayı sürekli tekrarlıyorsanız, artık o bir hata değil tercihtir” Paulo Coelho