TEDX NİLÜFER’DE MUTLULUKLAR PAYLAŞILDI

TEDX NİLÜFER’DE MUTLULUKLAR PAYLAŞILDI

257
0
PAYLAŞ

İngilizce Technology, Entertainment, Design (Teknoloji, Eğlence ve Tasarım) kelimelerinin ilk harflerinden oluşan TED konferansları, yerelde paylaşılmaya değer fikirlerin anlatıldığı TEDx konsepti ile dünya şehirlerinde düzenleniyor.

TEDxNilüfer;  “Mutluluk” teması ile 12 Mart’ta Bursa’da gerçekleşti.

Açılış konuşmasını TEDxNilüfer’in küratörü Ramis Ceyhan yaptı. Ceyhan, “Bir selamla, gülüşle, sarılmakla günde onlarca defa mutluluğun resmini yapıyoruz. Bugün mutluluk paylaşalım” diyerek herkesi mutluluğa ortak olmaya çağırdı.

Mutluluk temalı TEDxNilüfer’in konuşmacılarından Umut Kısa’nın  (Eğitmen-Koç) yaptığı “Anne babaların en büyük korku ve pişmanlığı çocukları için ellerinden geleni yapamamaktır. Çocuğunuzun kendisi için en iyisini seçtiğinde mutlu olacağını bilseniz siz ne yapardınız?” başlıklı konuşması ilgi çekiciydi.

Bir diğer konuşmacı olan Yazar Tunç Kılınç ise  “insanlar küçük yaşlardan itibaren başkalarının gözünde ‘adam olmak’ için çabalıyor. Örneğin anne, baba ve öğretmenlerin gözünde iyi not alarak ve yaramazlık yapmayarak adam olmaya çalışıyoruz. Üniversiteyi kazanıp işe girdiğimizde bu kez patronumuzun gözünde, evlendiğimizde eşimizin, çocuklarımız olduğunda çocuklarımızın gözünde adam olmaya çalışıyoruz. Her dönem neredeyse başkalarının gözünde adam olmak, öncelikle başkalarını mutlu etmek üzere kurulu bir hayat yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

TEDxNilüfer’e konuşmacı olarak katılan diğer isimler ise şöyleydi:

Birep Aygün (Moleküler Genetik)

Burak Ünaldı (Hikaye Anlatıcı)

Neşen Yücel (Girişimci)

Ömür Akkor (Şef-Gastronom)

Tunç Kılınç (Yazar)

Tülin Akın (Sosyal Girişimci)

Umut Kısa (Eğitmen-Koç)

Doç. Dr. Göksel Aşan (Iktisatçı)

Deniz Ağar (Klinik Psikolog)

Evren Çolak (Algı Yönetmeni-Eğitmen)

Tambi Cimuk (Dahi Piyanist)