Tamam, sakin panik yok!

Tamam, sakin panik yok!

228
0
PAYLAŞ

İçinde bulunmuş olduğumuz yaşam koşullarında “Nasıl sakin olup panik yapmadan yaşayalım?” dediğinizi duyar gibiyim.

Peki, panik halinde ve telaşe memuru şeklinde davranmak size ne kazandırıyor sorusu geliyor aklıma. Acaba bu şekilde işleri olması gerektiğinden daha mı karmaşık bir hale sokuyoruz? Gereksizce kendimizde yarattığımız bu stres bizi içten içe kemiriyor ve sağlığımıza da olumsuz yönde sirayet ediyor mu?

Evet, bence ediyor. Stresin zararları ele alınırken stres kelimesi, gerilim, gerginlik anlamlarına gelir. İçinde bulunduğumuz durum her nerede gelişirse İş hayatı, aile hayatı, okul hayatı veya sosyal yaşam bunların tümünde gerilim ve gerginlikten uzak olmak hem sağlığımızı hem de işleri yolunda götürmemizi sağlayacak.

Nasıl uzak durabilirim?

Burada başlangıç temel yaşamsal ihtiyacımız olan “Nefes” olası bir panik havası hissettiğimizde henüz stresi tetiklemeden doğru nefes tekniklerini uygulayarak bu tip durumlardan azami oranlarda kurtulabilirsiniz. Nefes alışverişlerdeki düzen, vücudun fizyolojik şartlarını da düzene sokmaktadır. Doğru nefeslenme kişinin enerji düzeyini arttırarak stresli anlarında vereceği tepkileri son derece düzene sokacaktır.

Nefeslenerek fiziksel bir aktivite yaptık ve o an için rahatladık ve durumu bertaraf ettik. Panik havasını ve stresi hayatımızdan uzak tutabilmeyi yaşam standardı haline getirebilmek adına ne yapabiliriz?

Olaylara bakış açılarımızda neden/sonuç ilişkileri kurmak yani anlık durum değerlendirmesi yaparak harekete geçmek iyi bir seçim olabilir. Örneğin; Şuan bu konuda panik yaparsam, ne hisseder, nasıl bir psikolojiye girerim ve bu psikoloji beni nereye götürür. O ana kısa bir es vererek bu soruları kendinize sormak ve cevaplarını bulmak panik havasını dağıtacaktır.

Yukarıda belirtmiş olduğum davranış şekilleri sizi daha olumlu bir seyre götürecek ipuçları içeriyor. Paul Brown’ın dediği gibi “Kazanmanın anahtarı, stres altındaki duruşunuzdur.”

Stresten uzak, her daim kazanacağınız, sağlıklı bir yaşam dileklerimle…

Cem YAR