Tam Uykuya Dalarken

Tam Uykuya Dalarken

199
0
PAYLAŞ

Tam rüyalar alemine dalmak üzereyken, birden düşmeye başlarsınız ya da bir şey yüzünüze çarpmış gibi olur ve bir anda korku içinde gözlerinizi açarsınız. Neden böyle olur hiç merak ettiniz mi? Aslında pek çok kişinin başına gelmiştir bu olay ve hatta bilim insanları bu duruma bir ad vermişler bile: “hipnotik sıçrama”

Bunu yaşayanlar değişik şekillerde tarif etseler de ortak olarak söyledikleri şey düşüyor gibi hissetmeleri. Şeytan üzerime çullandı diye tarif edeler de var.

Araştırmacılara göre kafein ve tütün gibi bazı dış etkenler böyle bir tecrübe yaşama ihtimalimizi arttırıyor ve uyumadan kısa süre önce bu maddeleri tüketmemek bir çözüm olabilir.

Ayrıca Adderall ve Ritalin gibi bazı ilaçlar da benzer etkilere sebep olabiliyor ve uykusuzluk da teteikleyici unsurlardan bir diğeri.

Peki en çok ne zaman görülüyor? Cevabı basit: Çok yorgun ve bitkin olduğumuz zamanlar. Bazı nadir durumlarda vücut gerçekten bitkin düşmüşse beyin uyku haline çok hızlı geçiyor ve kendi kendini bir karmaşaya sürükleyip önemli sistemlerinin bozulduğunu düşünüyor.

Bunun sonucunda da beyin şu tepkiyi veriyor: Sizi beyin kimyanız üzerinde oynayarak uykunuzu bölüyor sonra sizi uyandıracak bir rüya tasarlıyor…Merdivenlerin tepesinden düşüyor ya da kötü adamlar sizi çatıdan aşağı atıyor.

Var mı başka ilginç örnekler? Sizin unutamadığınız bir rüya var mı?

Kaynak:theearthchild.co

Çeviri:Yeşim Erberksoy